• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Yeni ATH Belirleyebilecek Mi?

altcoinler haftaya nasil basladi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), şimdilerde yatırımcıların en sevmediği dönemleri yaşıyor. Piyasalarda BTC, belirsiz ve düşüş eğilimi yaşanan bir sürece girdi. Ancak analistler, piyasanın bu en rahatsız edeceği dönemlerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini ve bu belirsizliğin, pozitif yönde kırılacağını iddia ediyor. Yatırımcılar Bitcoin’in yeni bir ATH belirleyip belirleyemeyeceğine odaklanırken, analistler olası senaryolar ile bu olasılığı değerlendiriyor. Bitcoin’in neden değer kayıpları yaşadığına açıklık getiren analistler, öte yandan Bitcoin’de ne zaman olası yükselişlerin görülebileceğine dair fikir ve tahminlerde de bulunuyor.

Bitcoin Neden Düştü?

btc rekor

Bitcoin son dönemlerde düşüş eğiliminde ve bunun arkasında birçok etken var. Bitcoin direnç testlerinde başarısız olması, Evergrande şirketinin iflas bayrağını çekmesi, kripto para regülasyonları üzerinde artan baskı ve belirsizlik, ABD’de imzalanan altyapı yasası, Hindistan’da meclise kripto paraların yasaklanmasını öneren yasanın sunulması gibi birçok etken, bu düşüşleri tetikledi. Anacak analistler, piyasanın yön belirlemesindeki en büyük etkenin, yatırımcıların FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) ya da FUD (sebepsiz yere oluşan korku) etkisi ile piyasada belirledikleri pozisyonlar olduğunu ifade ediyor. Analistler bu noktada bir etkileyen faktörün ve bir de bunun sonucunda etkilenen faktörün olduğunu ifade ediyor.

BTC’de Yükseliş Gelecek Mi?

Analistler, Bitcoin’in makro ölçeklerde hala yükseliş durumunda olduğunu ve belki de bu nedenle fiyatlarda düşüş görüldükten 2 hafta sonra bile piyasa kârının olduğunu belirtiyor. Zira kâr realizasyonu arttığı zaman bir makro tepe oluşma ihtimali de artar. Analistler bu noktada son makro zirvesinin, ATH bölgesi olduğu düşünüldüğünde, bir sonraki makro zirvenin de bir sonraki ATH olabileceğini ifade ediyor.

BTC’de Olası Düşüş Senaryoları

altcoin rekor

Analistler yükseliş senaryolarına odaklanırken, bir diğer yandan da Bitcoin’in piyasa davranışları sonucunda fiyatın 50 bin dolar bölgesine kadar da gerileyebileceğini belirtiyor. Bu olası senaryoda ise analistler, fiyatın bu bölgelere çekilmesinden sonra ilerleyen birkaç gün içinde fiyat yönünün artık yukarı dönmesi gerektiğini iddia ediyor. Yani analistler, elinde Bitcoin tutan ve yükseliş bekleyen yatırımcıların, güncel veriler ışığında birkaç haftaya kadar yeni ATH testleri ile kazanç sağlayabileceklerini iddia ediyor.