• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Madencilerinin Temmuz Kazançları Hesaplandı! İşte Son Durum!

btc al sat

Bitcoin madencilerinin 2021 senesi Temmuz ayındaki toplam geliri 971 milyon doların biraz ürerinde hesaplandı. BTC madencilerinin en yüksek aylık gelirleri, 1.75 milyar doların üstünde ölçüm yapılan Mart ayında kayda geçmişti.

2021 senesi Temmuz ayında ise Bitcoin madencilerinin gelirlerinde artış yeniden oluştu ve rakam 971 milyon dolara yaklaştı. Ancak etkili artış ile 1.75 milyar dolarlık değer aşılamadı. O günden bu güne rekor seviye hala geçilememiş durumda. Gelir oranları ele alındığında ise Temmuz ayı içinde elde edilen 971 milyon dolar üzeri gelirin ortalama 27 milyon dolarlık kısmı işlem ücretlerinden geldi.

Kazanç Oranları Hangi İşlemlerden Geldi?

ethereum

2021 senesinde artan ve 971 milyon dolara çıkış yapan BTC madencilik gelirlerinin 27 milyon dolarlık kısmı işlem ücretlerinden oluşurken, geri kalan bölüm ise ağın blok sübvansiyonlarından oluştu. Gündeme sunulan verilerin bilgileri göre, Temmuz ayında Haziran ayına göre toplam gelirde ortalama %16 oranında yükseliş gözlemlendi. İşlem ücretleri gelirlerine bakıldığında ise %55 oranın değer kaybı olduğu saptandı.

Madenciler geçen sene 3. Halving’in ardından şimdilerde blok başına 6.25 BTC ile ödüllendiriliyorlar. Madencilerin gelirlerinin değer kaybetmesinde son zamanlarda Çin eliyle Bitcoin madencilerine yönelik yapılan baskılar, neden olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi madenciler yoğum bir baskı yüzünden üretim birimlerine kilit vurarak başka coğrafyalara taşınmaya başladılar.

Bitcoin Fiyatı Düştü!

İşlem ücretlerinden elde edilen payın ise 2021 Haziran ayında ortalama %5 olduğu ardından Temmuz ayında %3’e kadar düştüğü açıklandı. Tüm bunlara ek olarak Bitcoin hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretmeyi kalıcı olmayacak bir şekilde olsa da yavaşlattı. Mayıs ayındaki zirveden bugüne kadar ciddi oranda hash oranı düştü.

Bitcoin bugün saat 13:04 olduğunda değer kaybını 5.43 oranına çıkararak 39.574 dolardan fiyatlandı. Bitcoin bugün bir kez daha 40 bin dolar bandının altında kaldı. Son 24 saat içerisinden kayda aldığı en iyi performanstaki fiyat, 41.918 dolar oldu. 24 saatlik sürede grafiğe gelen en düşük Bitcoin fiyatı ise 39.363 dolar seviyesinde yer aldı. Bitcoin son 7 günlük sürede en yüksek 42.235 dolardan işlem gördü. Aynı süre bazında tabloya aldığı en düşük fiyat ise 36.441 dolar seviyesinde yer alıyordu.

ADA ve DOGE Değer Kaybetti!

btc nedir

Bitcoin madencilerinin toplam kazançları son olarak 971 milyon dolar olarak hesaplandığında rekora uzak yerde bulunurken, BTC’nin bu gününkü fiyatına 64 bin dolar üzeri olan tüm zamanların rekorundan oldukça uzakta. Bitcoin’in tekrar 40 bin dolar altına yaptığı iniş altcoinlerin bazılarında da kırmızı alana geçişe sebep oldu. Bugün saat 13:09 olduğunda özellikle Dogecoin %3.42 değer kaybederek 0.20 dolara indi. ADA Coin  ise %3.49 değer kaybıyla 1.33 dolara iniş yaptı.