• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Madencileri Yeni Bölgelerini Belirliyor! BTC Düşüşte!

btc nedir

Nikkei gazetesinin haberine göre, Çin’in baskılarından kaçan Bitcoin madencilerinin hangi coğrafyayı tercih ettikleri belli oldu. Çin’den çıkan Bitcoin madencileri ABD’nin Teksas eyaletine gidiyorlar. Bu yolculuk sırasında ise hala üretimin bir kısmı durduğu için BTC fiyatlarında dalgalanmalar da devam ediyor.

Teksas Madencilerin Yeni Durağı!

btc nedir

Teksas hem ucuz elektrik maliyeti ile hem de kripto para üretimine yönelik pozitif bakış açısı ile dikkatleri çekiyor. Kısacası madenciler için oldukça elverişli olan bu alan madencilerin yeni gözbebeği oldu. Öte yandan Teksas’ta Şubat ayında elektrik kesintilerinin yükseldiği de görüldü. Bitcoin madencilerinin bu alan taşınmaları ardın elektrik kesintilerinde bir artış olup olmayacağı ise merak konusu oldu.

Hindistan’dan BTC İşlemlerine Vergi!

Madenciler göçe devam ederken Bitcoin hakkında bir gelişme ise Hindistan’da yaşandı. Hindistan ülke dışı borsalardan kripto para ve BTC alımının vergilendirilmesi üzerine bir değerlendirme içine girdi. Hindistan vergi idaresinin kripto varlıklar için denkleştirilmiş vergi uygulamasına başlamak isteği gündeme yansıdı. Ülke dışı borsalardan satın alınan Bitcoinler için ek %2 ödeme yapılabileceği ülkenin gündeminde yer alıyor.

Hindistan’ın popüler Google vergisi bir yıldan bu yana yürürlükte. Şimdiler ise dijital paralara yönelik bir verginin gelmesi ortamı hareketlendirdi. Madenciler ve yatırımcılar bu konuya sıcak bakmazken, yerleşik olmayan kişilere vergi uygulaması hala görüşme kapsamında. Tüm bu gelişmeler devam ederken piyasadaki BTC fiyatında ise yüksek oranlı olmasa da bir düşüş hakim oldu.

Bitcoin %2 Üzeri Değer Kaybında!

btc nedir

Bugün saatler 12:27’yi gösterirken Bitcoin fiyatı 33.284 dolar seviyesinde yer aldı. Uzman analistler bu fiyat üzerinden BTC madenci göçlerinin de etkili olduğunu belirtiyorlar. Çünkü şuan duran üretimin %65’lik bir dilimde risklerin oluşmasına ve hash oranının da düşmesine yo açıyor. Uzman analistler BTC’nin psikolojik fiyat seviyesi olan 55 bin dolardan hala çok uzak olduğunu aktararak, %2.30 oranında değer kaybının devam ettiğine işaret ettiler.

Bitcoin geride bıraktığımız son 24 saatlik süre içinde en yüksek 34.753 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu en yüksek fiyat dahi 35 bin dolarlık kritik seviye altında kaldı. Aynı sürede kayda geçen en düşük fiyat değeri ise 32.385 dolar oldu. 24 saat içindeki %2.21 fiyat değişimi değer kaybı yönünde kayda geçerken, geride bıraktığımız son 30 günlük süredeki en yüksek fiyat değeri ise 41.295 dolardı.