• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin İbreyi Tersine Çevirdi, Yükseliş Başladı

bitcoin guncel durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyat hareketleri ile piyasaları da yönlendirmeye ve şekillendirmeye devam ediyor. Yaklaşık 1 ay önce 69 bin dolar seviyesine ulaşarak arka arkaya 2 kez ATH belirleyen BTC, bu sayede altcoin piyasasında da rekor seviyelerin görülmesine zemin hazırlamıştı. Ancak daha sonra gerilemeler yaşamaya başlayan BTC ile birlikte altcoin piyasası da Kasım ayı genelinde düşüşe geçmişti. Gelen düşüşler Kasım ayı sonlarında daha da derinleşti ve Aralık ayında da Bitcoin sert değer kayıpları yaşadı. Geçtiğimiz hafta gelen sert değer kayıpları sonrasında 50 bin dolar seviyesinin altındaki seyrini koruyan Bitcoin, haftanın ikinci gününe yükseliş eğiliminde girmeyi başardı.

Bitcoin Konsolidasyonu Kırdı

bitcoin piyasasinda son durum

Geçtiğimiz günlerde gelen sert düşüşler ile birlikte kısa sürede 11 bin dolar silen ve 42 bin dolar bandını gören Bitcoin, bu seviyeden kısa bir sonra 47 bin dolar seviyesini görmüştü. Hızlı gelen bu toparlanmaya rağmen Bitcoin yine de bu bölgedeki direnci bir türlü aşamamış ve 49 bin dolar bandında konsolide olmaya başlamıştı. Yeni günde bu konsolidasyonu kıran Bitcoin 50 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. BTC/USD paritesinde saatlik grafikte 46 bin 600 dolar bölgesine yakın destek ile oluşan kısa vadeli yükseliş trendi çizgisi, analistlere göre Bitcoin’in yukarı yönlü ivmesini korumasını sağlayabilir.

BTC 50 Bin Dolar Direncinin Üzerine Çıktı

Gelen son yükseliş hareketleri ile birlikte Bitcoin 50 bin dolar desteğini geçmeyi başardı ve daha sonra 51 bin dolar seviyesinin de üzerine çıkarak 51 bin 500 dolar seviyesine yaklaştı. Son 24 saatlik süreçte BTC, CoinMarketCap verilerine göre %4,1 oranında değer artışı yaşadı ve yazım sırasında 51 bin 103 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin Fiyatında Kritik Dirençler

bitcoin yukseliyor mu

Analistler, Bitcoin’deki kritik direnç noktalarını değerlendirdiğinde yukarı yönlü ilk güçlü direncin 51 bin dolar seviyesinde olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle analistlere göre bu bölge üzerinde yukarı yönlü gelecek olan net bir kırılma, fiyatın hızla yükselişe geçmesini sağlayabilir. Ayrıca analistler, bir sonraki kritik direncin ise 52 bin 500 dolar seviyesinde olduğunu ifade ediyor.