• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Fiyat Döngüsü, Diğerlerinden Neden Farklı?

Bitcoin Fiyat Döngüsü, Diğerlerinden Neden Farklı?

Yaklaşık piyasa değeri 658 milyar dolar olan Bitcoin (BTC) şu sıralar 34.861 dolar bandında işlem görüyor. 10 Haziran tarihinde 38.500 dolara yükselen Bitcoin (BTC) için bu durum incelendiğinde, önemli seviyenin oldukça altında kaldığı görülüyor. Yaşanan bu geri çekilmelere rağmen analistler; Bitcoin’de dip fiyatın görülemediğini ifade ediyor.

Bitcoin Piyasa Dönüşümleri

bitcoin piyasasi

Popüler bir analist olan Benjamin Cowen, Bitcoin’in yakın bir sürede bir ara zirveyi gördüğünü, ancak, piyasa dönüşümlerinde zirveye hala çok uzak olduğunu kaydediyor. Bitcoin’in ikinci ve üçüncü dönüşümlerin önünde seyrettiği, fakat bir noktada dönüşümlere ayak uydurmada başarısız olduğunu belirtiyor.

Bir önceki dönüşüm ile ilgili konuşan Benjamin Cowen, bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “en son piyasa dönüşümünü takip edebilmesi için, BTC’nin bu yılın sonuna kadar 300.000 dolar bandına artış göstermesi gerekecek” ifadesini kullandı.

Bitcoin Grafiği

Grafikler incelendiğinde, Bitcoin (BTC) 6 ay içerisinde %100 artış gösterdi. Bir sonraki 6 ayda da, %100 oranında bir artışın yaşanması, Bitcoin (BTC)’yi 70.000 dolar bandına çıkarabilir. Fakat; 35.000 dolardan, 300.000 dolara çıkacak bir grafik, şu an için oldukça uzak görünüyor.

12 Haziranda saatler 13:28’i gösterdiğinde 34.864 dolar düzeyine gelen Bitcoin fiyatı, %6,74 oranında değer kaybında. Bitcoin’in son 24 saat içinde kayda alabildiği en yüksek fiyat 37.608 dolar olarak tabloya geldi. %7.04 oranında fiyat değişimini son 24 saatte yapan Bitcoin bu değişimi değer kaybı yönünde gerçekleştirdi. Bitcoin için tüm zamanların rekor fiyat seviyesi ise hala 64.863 dolar seviyesi olarak biliniyor. Bitcoin’in tarihsel ilerleyişindeki en düşük fiyat değeri ise 65.53 dolar olarak kayıtlarda yer alıyor.

Bitcoin’in Karşısındaki Engeller

bitcoin piyasasi

Analist, BTC’nin önündeki engellere de vurgu yaptı. Analist bu konu hakkında; “Piyasa değeri ne kadar yüksekse, fiyat hareketi sağlamak da o kadar zor olur. BTC’nin hacmi, daha fazla artacak ve her döngüde fiyatı yukarı doğru itmek de zorlaşacak. ” açıklamasını yaptı.

Analiste göre, Bitcoin (BTC)’nin yukarı hareket etmesi için, kurumların öne çıkması gerekiyor. Benjamin Cowen, kurumsal yatırımcıların Bitcoin (BTC) yatırımı yapmaya devam edeceğini, bundan dolayı içinde olduğumuz döngünün, diğer döngülerden çok daha farklı olacağını vurguluyor. Özellikle MicroStrategy’nin 400 milyon dolarlık alım hedefini 500 milyon dolara yükseltmesi ile gelecek değer kazanımları için sinyal olabilir. Uzman analistler bu hafta için ise düşük risklerinin devam edebileceğini vurguluyorlar.