• BITCOIN/TL
  2132201,258
  % 0,77
 • ETHEREUM/TL
  115612
  % -0,32
 • RIPPLE/TL
  16.11
  % -0,66
 • BITCOIN CASH/TL
  12853.63,404
  % 1,16
 • LITECOIN/TL
  2447.96
  % 1,47
 • COSMOS HUB/TL
  227.05
  % 1,06
 • CARDANO/TL
  12.7
  % 0,72
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,75

Bitcoin ETF Onayını Bekleyenler SEC’den Gecikme Haberini Aldı!

Bitcoin ETF Onayını Bekleyenler SEC’den Gecikme Haberini Aldı!

SEC, geniş bir yatırımcı kitlesinin beklediği BTC ETF konusunda gecikme kararına imza attı. SEC geri kalan haftada Ripple’ın dosya sunma talepleri karşısında da ek süre istemişti. Kryptoin tarafından yapılan BTC ETF’inin değerlendirme süresinde gecikmeye giden SEC, ek süre talebinde bulundu.

ETF incelemesinde 45 Gün Erteleme!

bitcoin piyasasi

SEC tarafından yayına sokulan gönderi incelendiğinde, Bitcoin ETF’inin değerlendirilmesi amacıyla 45 gün süreli uzatma kullanıldığı görülüyor. 2021 senesi 27 Temmuz tarihine bir erteleme yapıldığı açıklandı. SEC konu hakkında gerçekleştirdiği açıklamasında, ilgili başvuruyu değerlendirmek için daha geniş bir süreye gereksinimi olduğunu belirtti.

Kryptoin, bu senenin Nisan ayı içinde ETF başvurusunu tamamlamıştı. Ancak Mayıs ve Haziran aylarına girişe rağmen halen bir sonuç alabilmiş değil. CBOE BZX borsasıyla birlikte iş birliği içinde olan firma, gerçekleştirdiği ETF başvurusu ile öne çıkanlardan bir tanesi oldu.

SEC, 2 Olumlu Yorum Yaptı!

SEC’e yapılan başvuruların ise bugüne dek sadece 2 adet yorum aldıkları basına yansıdı. 25 Nisan ve 38 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen yorumlarda ikisinin de olumlu olduğu görülüyor. Uzmanlara göre ise SEC, ETF kabulleri için henüz hazır olmayabilir. Çünkü SEC üyeleri Bitcoin’in son hareketleri ardından düşünmeye başladılar ve süre talep ettiler.

Bitcoin bildiğimiz gibi 60 bin dolar seviyesinin üzerinden 30 bin dolara kadar bir gerilemeyi Mayıs’ta kayda aldı. SEC yetkilileri ise Btcoin fiyatının hala çok volatil ve manipülasyonlara açık olduğunu belirtti. SEC üyeleri daha öncede bu sebebe bağlı olarak ETF başvurularını reddetmişlerdi.

SEC ve Kanada İçin Koşullar Farklı

bitcoin piyasasi

Lider kripto para biriminin Mayıs ayında kayda geçirdiği %60’a yakın değer kaybı tüm piyasayı etkisi altına almıştı. Buda SEC’e BTC’nin volatilite açısından hiçbir kayda uğramadığını gösteriyor. Kanada’da ise durum çok farklı devam ediyor. Kanada’nın ETF kabulünü yapması ardından Kanadalı yatırımcıların BTC alımları yükseldi. Hatta %60 oranına yakın değer kaybı döneminde dahi, dip fiyattan BTC alımlarının fırsata çevrildiği açıklandı. Çünkü o dönemde alım yapanlar şuan 40 bin dolar üstü satışı gerçekleştirebiliyorlar.

Bitcoin için gündeme gelen ETF başvurularının yanıtlanmasına ilişkin henüz bir sonuç basına yansımıyor. SEC süreci devam ettireceğini ve uzatacağını açıklıyor. Uzmanlar ise bu sıralar SEC’in pek çok farklı konu ile ilgilenmek zorunda olduğunun altını çizdiler. Ripple ve SEC davası için geçmişe yönelik dosya araştırmaları da ek süre istemi ile Ağustos’a kadar uzadı.