• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Değer Kaybındayken, Uzmanların Yeni Tahminleri Ne Yönde?

bitcoin nedir

Bitcoin volatilitesine rağmen geçen sezonda değer kazanımları ile adından söz ettirmişti. Geçen senede %250 fiyat artışına sahne olan kripto para bu sene rekor seviye ardından düşüşten kurtulamıyor.

Geride bıraktığımız senede değerlenerek, altcoin fiyatlarında da birçok kez değer kazanımına neden olan Bitcoin, %250 fiyat artışı gerçekleştirdi. Bu yıl ise ortalama 65 bin dolarlık seviye çıkış ardından hızlı bir düşüş yaşadı ve dalgalı fiyatları toparlanmasına izin vermiyor. BTC 65 bin dolara akın fiyatından %40 değer kaybetmişti. Şimdiler ise önce 39 bin doların sonra 38 bin dolarına altına iniş yaptı. Kripto para yatırımcıları ile hala Bitcoin’in gelecekte artış yapabileceği hakkında umutlu.

Dam Morehead BTC Fiyat Tahmini

bitcoin fiyatlari

Kripto bazlı olan bir fonun yönetimini yapan erken BTC yatırımcılarından biri, ana akım adaptasyonu ile önümüzde yer alan 10 sende BTC değerinin %1.500 yükselebileceğini iddia ediyor. Diğer yandan Pantera Capital kurucusu Dam Morehead ise BTC fiyatı ve yatırımcıları arasındaki bağlantıyı araştırdı. Araştırmasına göre BTC fiyatı ve yatırımcı kitlesi paralel olarak her sene biraz daha artıyor. Dam Morehead önümüzdeki 10 sene içinde Bitcoin’in herkesin telefonlarında kullanılır bir hale gelebileceğini ve fiyatının ise 700.000 doları görebileceğini ifade ediyor.

Uzmana Göre BTC Neden Benimseniyor?

Uzmana göre Bitcoin’in benimsenme oranını üst düzeye çıkaran faktör ödeme aracı olarak kabul edilmesi oldu. PayPal ve diğer pek çok ödeme şirketinin BTC hakkında adımlar atmaları, Square firmasının dijital varlık alım-satımını mümkün kılması ardından Bitcoin’in kullanım oranının daha yükseldiği belirtildi. Uzman ek olarak Visa ve Mastercard markalarının BTC ve diğer altcoinlere verdikleri destek ile sektör yayılmasına yeşil ışık yaktıklarını belirtiyor. Bu kapsamda BTC için meydana gelen düşüşlerin uzun vadeli olmayacağını, gelecekte artışların devam edebileceğin, ifade etti.

Uzmanlar pandemi ile birlikte Bitcoin’in volatilitesine rağmen bir dönem güvenli liman olarak görüldüğünün altını çizdiler. Bunun sebebinin ise devlet ve merkez bankası politikaları olduğunu açıklıyorlar. Uzmanlara göre, pandemi ile birlikte ülkeler daha fazla kağıt para basmaya başladılar. Bu basım ise devalüe etkisini düşündürüyor ve yatırımcılar ise Bitcoin’i daha cazip buluyorlardı. Tüm bu detaylar ile ilişkili açıklamalar yapan Morehead,“ Fazla para basımı, sektöre kurumsal yatırımcıların giriş yapması, BTC rallisinin 12 ay devam edebilecek bir pozisyon içinde başlayabileceğini gösteriyor.“ dedi.

Bitcoin Fiyatında Son Durum

btc nedir

Önemli isimlerden bu tip açıklamalar gelirken ise BTC söz edilen değer kazanımlarına ulaşabilmek için daha çok yol alması gereken bir fiyat çıtasında yer alıyordu. Saat 09:53 olduğundan Bitcoin %1.38 oranında değer kaybederek 37.921 dolar seviyesinden işlem gördü. Birkaç saat öncesinde 38 bin dolar üzerinde tutunmaya çalışsa da altına iniş yaptı. Son 24 saatte kayda aldığı en yüksek fiyat 38.804 dolar oldu.