• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Balina Adresi Sayıları Geriliyor! Bunun Anlamı Ne?

Bitcoin Balina Adresi Sayıları Geriliyor! Bunun Anlamı Ne?

Kripto para piyasasında çok miktarda BTC bakiyesine sahip olan bireysel yatırımcılar ve kurumsal şirketler BTC balinaları olarak biliniyorlar. 2021 senesinde ise balina sayısındaki gerileme göze çarpıyor. Yatırımcılar bunun sebebinin ne olabileceğini merak ediyorlar.

BTC 2021 senesi 14 Nisan tarihinde tüm zamanların en yüksek fiyat değerine 64 bin doları tabloya alarak yükseldi. Bu kritik tarihin sonrasında ise değer kaybını grafiklere taşıdı. 14 Nisan ardından fiyatın konsolidasyon süresine giriş gerçekleştirdiği görüldü. 14 Nisan tarihinin hemen ardından BTC fiyatı hızla $60K altına gerileme yaşadı. Bu etki ardından boğalarında artık direnç noktasını aşmakta güçlük çektikleri görüldü.

Boğalar Yine de Ümitli

microstrategy bitcoin ile iliskisi

BTC fiyatı 12 Mayıs 2021’de sabah saatlerinde %3.47’lik değer kazanımı üzerinden 57.203 dolar seviyesinde yer alıyor. Fiyatın şuan için 55 bin dolar düzeyinin üzerinde yer alması ise hem yatırımcılara hem de boğalara ümit veriyor.

Şubat Ayında Adres Sayıları Düştü!

Glassnode Bitcoin adresleri hakkında geniş bir analiz yaptığını ifade ederek, bu hafta sıcağı sıcağını yeni sonuçlarını sundu. Glassnode analizi ardından bin adet ve üzeri miktarda Bitcoin sahibi olan adres sayılarını git gide azaldığını açıkladı. Analizin sonuçlarına göre Şubat ayının 3. Haftasında 1.000 ve üzeri miktarda BTC tutan adreslerin sayılarında hızlı bir azalma saptandı. 2021 yılının Şubat ayının 3. Haftasında 1.000 ve üzeri BTC bakiyesi olan adreslerin sayısı 2.237 adet iken, bu hafta adedin 1.943’e kadar hızla gerilediği açıklandı.

BTC Fiyatı Azalırken Adres Sayısı Azalıyor!

btc

Glassnode aynı zamanda 1000 BTC sahibi olan hesapların Şubat ayından buna nasıl bir azalış içine girdiklerini grafikler üzerinden kamuoyuna sundu. Bu düşüşün ise BTC fiyat düşüşü ile paralel bir şekilde ilerlediğini grafik üzerinden açıkça gösterdi. Grafiğe bakıldığında, Haziran 2020’de 1.000 BTC sahibi olan adres sayısında yükseliş görülürken, Şubat ayının 3. Haftasında işlerin tersine gittiği açıkça görülüyor.

Analistler ve Glassnode bin ve üzeri BTC miktarı olan adres sayılarındaki azalanın önemli bir gelişmeye işaret ettiğini belirttiler. Balinalar Bitcoin’lerini satarak piyasadan çıkış yapmayı şuan için daha yüksek oranda tercih ediyorlar.