• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin 37.600 Dolar Altına Düştü! Altcoinler Durum Nasıl?

Bitcoin 37.600 Dolar Altına Düştü! Altcoinler Durum Nasıl?

Bitcoin geride bıraktığımız son 1 haftalık süre bazında düşüş etkilerinden sıyrılarak 41.295 dolarlık seviyeye ulaşmayı başarmıştı. Ancak geride bıraktığımız son 24 saatlik fiyat verileri ele alındığında en yüksek 39.513 dolar seviyesinden işlem görebildi. Aynı süre bazında kayda aldığı 37.273 dolarlık en düşük fiyat seviyesi ile 37.500 dolar bandının altına iniş yaptı.

Bitcoin Fiyat Hareketleri ve Kazandırdıkları

bitcoin nedir

Bugün saatler 10:07’yi gösterdiğinde ise 37.576 dolarlık değeri tabloya alıyor ve %4.06 oranında değer kaybında. Bitcoin geri kalan son 24 saat içinde %4.07 oranındaki fiyat değişimini değer kaybı yönünde kayda geçirdi. Bu oran 1.615 dolarlık fiyat değişimime denk geliyor.

Haftalık bazda FUD yani düşüşe bağlı panik yaşamayan yatırımcılar ise kar elde etmeyi bildiler. Çünkü son 1 haftada kayda geçen en düşük fiyat olan 34.728 dolar seviyesinden alımı tercih eden ve 7 gün ardından 41.295 dolardan satışa çıkanlar etkili karı yakaladılar.

Bitcoin Neden Düşüşte?

Bitcoin’deki bu fiyat oynaklığının sebepleri ise analistler tarafından ele alındı. Uzman analistler bu hafta içinde Bitcoin için gündemin son derece hareketli olduğunu buna bağlı istikrarsız fiyat hareketlerinin devam edebileceğini açıkladılar.

İlk olarak MicroStrategy’den gelen Bitcoin alımını yükseltme kararı, fiyatlarda iyi bir artışı getirdi. Şirket daha önce hedeflediği BTC alım çıtasını, yeni gerçekleştireceği hisse senedi satışlarından elde ettiği gelir ile yükselteceğini açıkladı. Ardından El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak tanımlaması artışı besledi.

Ancak dün kayda geçen yeni gelişmelerde ise Dünya Bankasının ve IMF’nin El Salvador’un kararına yönelik tepkileri yer alıyordu. IMF, El Salvador’un ekonomisini düzeltmek amacı ile Bitcoin kullanımına geçiş yapmaması halinde mali bir desteği verebileceğini ifade etti. Diğer yandan El Salvador ise Bitcoin’e geçiş sürecinde kendisine Dünya Bankası’nın destek olmasını istedi. Dünya Bankası, Bitcoin’in yasal para olarak tanımlanmasına sıcak bakmadığını belirterek, El Salvadora ret yanıtını verdi. Yaşanan son gelişmelere bağlı BTC bir kez daha fiyat düşüşü yönünde düzeltme yaptı.

Altcoinlerde Ethereum Değer Kaybında!

bitcoin ve ethereum piyasa

Bugün sadece BTC’de değil önemli altcoin fiyatlarında da değer kayıpları mevcut. Geride kalan son 24 saat içinde en yüksek 2.457 dolarlık fiyatı tabloya alan Ethereum, bugün saatler 10:17’yi gösterirken 2.335 dolarlık fiyatı grafiğe aktardı. Bu kapsamda %4.66 oranında değer kaybı içinde olan ETH’nin, geride kalan son 1 günlük süre bazındaki en düşük fiyatı ise 2.312 dolar olmuştu.