• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Beklenen Oldu, SEC Bitcoin ETF’i İçin Onay Verdi

Beklenen Oldu, SEC Bitcoin ETF’i İçin Onay Verdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz haftalarda 40 bin dolar sınırına yeniden ulaştığında, özellikle kurumsal şirketler yüklü Bitcoin alımları yapmaya başlamıştı. Bu alımların arkasında nasıl bir etken olduğu merak uyandırırken, birçok uzman isim ve analist, bu alımların arkasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin ETF’ine onay vereceği söylentilerinin olduğunu ifade etmişti. Ancak bu bekleyiş bir süre daha devam etti ve bu süreçte Bitcoin, yeniden 55 bin dolar üzerinde seyretti. Beklentiler artarken ve SEC’den sinyaller daha güçlü şekilde gelmeye başlarken 60 bin dolar sınırını zorlamaya başlayan Bitcoin, SEC’nin bir ETF’i onaylaması ile birlikte 63 bin dolar sınırına kadar yükseldi.

SEC Bitcoin ETF’ini Resmen Onayladı

bitcoin guncel durumu

Analist ve uzman isimler uzunca bir süredir SEC’nin Bitcoin ETF’ine onay vereceğini ve bunun da kripto para piyasalarına yükselişlerle yansıyacağını ifade ediyordu. 15 Ekim akşam saatlerinde SEC, ProShares Bitcoin ETF başvurusunu onayladı. Bu onaylamanın duyurulması ile birlikte Bitcoin hızla 63 bin dolar sınırına dayandı. Aslında zaten beklenen bir adımdı bu ancak bu adımla birlikte Bitcoin’in yükselişe geçeceği de zaten bekleniyordu. Buna rağmen SEC’den onay gelmesi ile birlikte BTC’nin hızlı bir yükselişe geçmesi piyasaları heyecanlandırdı. SEC’nin internet sitesinde “ProShares Bitcoin Strategy ETF, NYSE Arca’da (“Exchange”) listelenmiştir.” ifadeleri ile bu ETF onayı duyuruldu.

ProShares Geçtiğimiz Yaz Başvuruda Bulunmuştu

ProShares şirketi, önümüzdeki hafta Bitcoin vadeli işlemleri ETF’inin ticaretlerini başlatabilecek. SEC, 5 komisyon üyesinin konuya ilişkin bir araya gelmesinden sonra, sektör adına bir olarak bir vadeli işlem ETF’ine onay verdi. ProShares, Bitcoin Stratejisi ETF’i için geçtiğimiz yaz başvuruda bulunmuştu ve şirket, önümüzdeki hafta piyasaya sürülen ilk şirket olacak. ProShares, başvurunun 18 Ekim Pazartesi gününden itibaren başlamasının beklendiğini belirtti ve 15 Ekim tarihinde yürürlüğe girmiş olan, değiştirilmiş bir izah belgesi sundu.

SEC Sayfalarca Onay Evrakı Yayınladı

Söz konusu fonun günlük yönetiminden Alexander İlyasov ve James Linneman sorumlu olacak. SEC, doğrudan Bitcoin’i takip edecek olan bu ETF için sayfalarca onay evrakı yayınladı. Söz konusu evraklarda fonun yapısından, şirketin uyması gereken sorumluluklardan ve risklerden söz ediliyor. Evraklarda yapılan uyarılar ve ele alınan riskler bölümünde, özellikle yatırımcıların volatilitenin hakim olduğu piyasalarda ve siber güvenlik riskleri konusunda dikkatli olmaları gerektiği belirtiliyor.

ABD, Çin’in Yasaklamaları Sonrası Tarafını Seçti

bitcoin piyasasinda son durum

ABD, kripto paralar konusunda uzun bir süredir belirsiz ve hatta olumsuza yakın bir tavır sergiliyordu. Ancak Çin’in, kripto paraları tamamen yasaklaması ile birlikte ABD tarafını daha kolay seçti ve kripto paralara karşı olumlu bir tavır göstermeye başladı. Bu aşamadan sonra hem SEC Başkanı Gary Gensler hem de ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell isimleri, Bitcoin ve ETF’ler hakkında daha olumlu ve birbirine paralel açıklamalarda bulunmaya başladı.