• BITCOIN/TL
  2133563,601
  % 0,72
 • ETHEREUM/TL
  115761
  % -0,20
 • RIPPLE/TL
  16.18
  % -0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12841.27,640
  % 0,75
 • LITECOIN/TL
  2441.65
  % 1,12
 • COSMOS HUB/TL
  226.9
  % 0,97
 • CARDANO/TL
  12.71
  % 0,69
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,92

Batı Teksas’ta Doğal Gaz İsrafını BTC Dönüştürmek İçin Yöntem Bulundu!

Batı Teksas’ta Doğal Gaz İsrafını BTC Dönüştürmek İçin Yöntem Bulundu!

Teksas’taki bir şirket petrol kuyularından yan ürün olarak çıkan ve normal şartlar altında israf edilecek olan doğal gazı, ucuz enerjiye dönüştürüyor. Aynı enerji ise madenciler tarafından BTC elde etmek için kullanılıyor.

Saniyede 157 axahash değerinde hash oranı üreten BTC madencileri, Harvard Business Review’da belirtildiği üzere Malezya veya İsveç kadar fazla enerji tüketimi yapıyor. Çin ve Kanada gibi ülkelerdeki madenciler ise hidroelektrik santrallerinden yararlanıyorlar. Batı Teksas’ta bulunan madenciler daha farklı bir yöntem üzerinden üretim yapıyorlar.

Flarıng İle Gaz İsrafı Yapılıyor!

flaring yontemi

Batı Teksas’ın Permian havzasında yer alan petrol üreticileri, kuyulardan yan ürün olarak elde ettikleri doğal gazı, yeteri kadar kazanç sağlamadığı için flaring adı verilen yöntem ile yakıyorlar. Dallas News, rutin şekilde gerçekleştirilen flaring işlemleri nedeni ile milyonlarca metreküp doğal gaz israf edildiğini belirtti.

Flaring Yerine BTC Üretimi!

 

Permian havzasından çıkan doğal gazı piyasada değerlendirebilmek için 300 milyon dolar harcama yapan BP, flaring faaliyetlerinin 2025’e kadar tamamen durdurmayı hedeflediğini açıkladı. Dallas’taki Silver Energy adlı şirket, buna benzer bir yöntem izleyerek, havzadaki doğal gazı ucuz elektriğe dönüştürerek, taşınabilir veri merkezine yönlendirmeyi başardı.

Taşınabilir veri merkezi, içi madencilik için gerekli ekipmanlar ile dolu olan yük konteynerlarıdır. Silver Energy CEO’su Joel Gordon, bunları doğal gaz yakıtlı jeneratörler ile çalıştırıyor. Doğal gaz yakılıyor olması ise çevreye belirli oranda zararı veriyor. Dallas News’e açıklama yapan Gordon’a göre, odaklanılması gereken esas konu, bu yöntem üzerinden “elektrik üretiminin bölgeselleşmesi“ hakkında gerçekleşen yenilik.

İlk Veri Merkezi Kuruldu!

Bu ayın başında yayıma giren bir basın duyurusuna göre, EZ Blockchain, Silver Enerdy ile iş birliğine giderek, mobil veri merkezlerinin ilkini Şubat 2021 tarihinde kurdu. Silver Energy’nin Alberta, Kanada’da bulunan bir müşterisi için kurulumu yapılan veri merkezi, MicroBT’nin Whatsminer model cihazlarıy donatıldı.

İran’da Kaçak Madencilik İşlemlerine Müdahale

yatirim bitcoin hamlesi

Tüm bu gelişmelerin yanında İran’da ise çok başka gündem maddeleri ile kripto para piyasasının adı anılıyor. İran, artan elektrik tüketiminin önüne geçmek için bazı istihbarat ajanlarını ülke genelinde kaçak şekilde çalışan Bitcoin ve kripto para birimi madencilerini yakalamak için görevlendirdi.

Bloomberg’in İranian Students News Agency’ye dayandırdığı habere göre, İran İstihbarat Bakanlığı, ülkede ruhsatı olmadığı halde madencilik yapan tesisleri tespit etmek ve ardından bu alandaki ekipmanlara el koymak için görevli komiteleri kurdu.