• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Analiz Platformu Bitcoin İçin Ayı Piyasasını Teyit Etti!

Analiz Platformu Bitcoin İçin Ayı Piyasasını Teyit Etti!

Veri analiz platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin borsalarında yer alan balina hareketlerini esas alarak, Bitcoin’in ayı piyasası içine giriş yapmış olabileceğini vurguladı. Piyasa üzerinde şuan görülen hareketliliğin aslında çok uzun süreceğini düşünmediklerini belirtti.

Geçen hafta 40 bin dolar altına hızlı bir düşüşü yapan Bitcoin fiyatı, son 24 saat bazında kayda aldığı %2.5 oranındaki değer kaybı ile 32.521 dolara kadar geriledi. CoinGecko tarafından yapılan bu açıklama ardından, Ki Young Ju ise Pazartesi günü “çok sayıda balinanın borsalara Bitcoin göndermeye başladıklarını söylemek gerek.“ dedi. Bu açıklaması ile ayı piyasası içinde olunduğunu ilan etti.

2020 Mart Ayına Benzer Hareketler Gündemde!

btc nedir

Crypto Qant’ın verilerine göre, Bitcoin ve piyasa için korku veren tek gösterge ayı piyasası oluşumu değil. Salı sabahında yapılan paylaşımlara göre, spot borsaları için gönderimi yapılan yaklaşık BTC miktarının dün kayda geçen artışı, 2020 yılı Mart ayı’dan buyana hiç görülmediği kadar yüksekti. BTC, 2020 senesi Mart ayında bir günlük süre bazında %50 kadar değer kaybederek “Kara Perşembeyi“ yaşamıştı. Analistler benzer bir modelin günümüzde oluşabileceğine dikkat çektiler.

2020 Mart ayında yaşanan grafik modeline paralel şekilde hareket alan BTC’nin, son 7 günlük hareketlerinin birkaç hafta ardından pozitif bir noktaya girdiği görülmüştü. Bu tabloda yer alan en iyi fiyat değerinin ise 50 bin dolar üzerinde olduğu açıklandı. Ancak 22 Haziran’a gelindiğinde ise değer kaybı yeniden etkisini gösterdi.

Madenciler Negatif Etkileri Yaşıyorlar!

Çin’in İnjang ve İç Moğolistan son olarak da Sichuan gibi bölgelerde BTC madencilik faaliyetlerini durdurması sebebi ile Bitcoin ağındaki toplam hash oranı düşmeye başladı. Uzmanlar son 2 gündür 105 milyar seviyesi altında ölçümler yaptıklarını ve bunun günlük şekilde üretilen BTC miktarında da düşeşe neden olduğunu ifade ettiler.

Madenciler için gündeme gelen değişiklikler, sadece hash oranını etkilemiyor. Glassnode’un Pazartesi günü yayınladığı rapora bakıldığında, Nisan ayı başından buyana akümülasyon yapan madencilere ait cüzdan adreslerinde son 2 iki haftalık süre bazında negatif bir değişim görülüyor.

BTC İçin Düşüşler Uzun Vadeli mi?

btc fiyatlari

CryptoQant CEO’su, Bitcoin için açıkladığı bu ayı piyasası senaryosunun ise orta ve ya uzun vadeli olarak sürmeyeceğinin altını çizdi. Birkaç hafta içinde yukarı yönlü bir fiyat düzeltmesi veya toparlanma gelebileceğini aktardı. Açıklamasına piyasanın uzun vadeli arz-talep dengesinin hala iyi göründüğünü ekledi.