• BITCOIN/TL
  2248805,505
  % -0,13
 • ETHEREUM/TL
  124606
  % 3,91
 • RIPPLE/TL
  16.97
  % -1,01
 • BITCOIN CASH/TL
  16269.09,348
  % 0,10
 • LITECOIN/TL
  2770.25
  % -0,27
 • COSMOS HUB/TL
  274.68
  % -1,22
 • CARDANO/TL
  15.5
  % -0,54
 • TETHER/TL
  32.18
  % 0,00

Almanya’nın Yeni Bitcoin Yasası Yürürlüğe Girecek!

Almanya’nın Yeni Bitcoin Yasası Yürürlüğe Girecek!

Bitcoin yeniden dalgalı bir grafiği öne aldı. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya ekonomisinde ise kripto varlıklar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bloomberg, yepyeni bir haber ile Almaya’daki gelişmelere değindi.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre Alman kurumsal fonlarının portföylerinin %20’si kadarı ile kripto paralara yatırım yapılabileceğini ifade eden yasa 2 Ağustos’ta yürürlükte olacak. 31 Temmuz’un ilk saatlerinde 39.500 dolar olan BTC yeniden dalgalanmaya başladı. 40 bin dolar bandını 30 Temmuz’da aşsa da bu seviye üzerinde kalıcılığı yakalayamadı. 38.400 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Almaya’dan Kripto Para Piyasasını Etkileyecek Hamle!

btc

Yeni günde kripto para sektörü için ilk olumlu haber Almaya’dan geldi. Bloomberg tarafından duyurulan bilgilere göre Alan kurumsal fonlarının portföylerinin %20’si kadarı ile kripto para yatırımı yapılabilecek. 2 Ağustosta yürürlüğe girecek olan yasa kripto para yatırımcılarını sevindirdi. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Alman ekonomisi, kripto para varlıkları üzerindeki çalışmalarını genişletmeye devam ediyor.

Uzmanlar, Almanlardan gelen bu haberin orta ve uzun vadede kripto para piyasasını etkileyebileceğini açıkladılar. Bloomberg tarafından günün erken saatlerinde duyurulan bilgiler göre, 1.8 trilyon euro’luk kurumsal portföyün %20’si ile kripto para yatırımı yapılabilecek. Fon Kullanım Yasası’nın 2 Ağustos Pazartesi günü yürürlükte olacağı resmen açıklandı.

İlgili fonlara sadece emeklilik firmaları ve sigorta şirketleri benzeri kurumsal yatırımcıların erişim gerçekleştirebildikleri biliniyor. Ancak 2 Ağustos’ta yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ortama 430 milyar dolarlık büyük bir değerin Bitcoin ve diğer altcoinlere yatırım için akabileceği açıklandı.

Alman Milletvekili Yasa Hakkında Açıklama Yaptı!

Alman milletvekillerinden Frank Schaffler, yasanın mecliste kabul edildiğini sürede bu durumu oldukça olumlu sözler ile açıkladı. Konuşmasında,“Spezialfonds’a kripto varlıkların eklenmesi, bu sektörün kabul edilmesi ve benimsenmesi için oldukça önemli bir adımdır. Burada yasa doğru bir yönde ilerliyor. Yasayı memnuniyet ile karşılıyoruz.“ dedi.

Fonlar hakkındaki gelişmeyi ele alna analistler ise ilk adımda fonların tamamı ile kripto para yatırımı yapılamayacağını düşünüyorlar. Oliver Wyman LLC’de Finansal Hizmetler Danışmanı olarak görev alan Kamil Kaczmarkski’ye göre, Alman halkı kısa süre içinde yatırıma adapte olma eğilimine sahip değil. Finansal hizmetler danışmanına göre, Alman yatırımcılar her şeyden tedirgin olmaya gayet müsait yatırımcılar.  Bu yüzden fonların tahmin edilen kısmını kripto para yatırımı için kullanmayabilirler.

Kripto Para Fonları Alman Yatırımcılarca Benimsenebilir mi?

btc

Kaczmarkski, fonların tamamının ancak 5 sene ardından Alman yatırımcılarca kullanılabileceğini düşünüyor. BVI’nın kripto para uzmanı olan Tim Kreutzmann ise başlangıçta yatırımların %20’nin altında kalabileceğini düşündüğünü açıkladı.

Basına yansıtan haberde aynı zamanda Deutsche Bank AG’nin varlık yöneticisi DWS Group’un ise tüm gelişmeleri yakın takibe aldığı belirtildi. Ancak kuruluş şuanda bu fırsattan yararlanarak, Bitcoin ve diğer kripto paralar için fon sunmayı planlamadığını açıkladı. Ülkedeki DekaBank’ın ise konuya sıcak baktığı ve henüz net açıklamasa yapmasa da fonları açmayı düşündüğü gündeme geldi.