• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD ve Çin Hükümetleri Ellerinde BTC Tutuyor İddiası

bitcoin guncel durumu

Kripto para piyasaları ile ilgili olanların artık neredeyse ezberlediği Çin ve Bitcoin’e olan baskıları bitmek bilmiyor. Son olarak ülkedeki kripto varlıklarla alakalı her türlü madencilik, alım satım, ödeme ve transfer işlemlerini yasa dışı olarak niteleyen bir açıklama yapan Çin Merkez Bankası, baskıların artacağı yönünde de sinyaller veriyor.

Fakat tüm bu gelişmelerin yaşandığı sırada ortaya çıkan bir belge beraberinde kafalarda soru işaretleri de oluşturdu. Bundan önce 10 kez kripto varlıklarla alakalı bazı yasak kararı alan Çİn ve Menkul Kıymetler ve Borsası Başkanının ağzından sürekli kripto varlıkları regüle etmeye ve yasalar çerçevesine almaya çalışan ABD hukümetlerinin ellerinde BTC varlıkları bulunduğu ortaya çıktı.

Bazı Veriler Açıklandı

analist tavsiyesi coinler

Kevin Rooke adlı internet sitesi, içeriğinde büyük devletler ve şirketlerinde olduğu bir Bitcoin tablosu paylaştı. Paylaşılan tabloda devletlerin elinde bulunan BTC varlıklarının adetlerine ve yaklaşık piyasa değerlerine de yer verildi. Bu verilere göre Çin hükümetinin elinde 194 bin 775 adet BTC varlığı bulunuyor. Bu BTC lerin piyasa değeri ise yaklaşık olarak 8 milyar dolar. Aynı şekilde tabloda yer alan bir başka büyük devlet olan Amerika Birleşik Devletlerinin elinde ise, 70 bin 124 Bitcoin mevcut bu miktardaki Bitcoinlerin yaklaşık olarak piyasa değeri ise 4 milyar dolar.

Peki Neden?

Özellikle Çin’in bu kadar baskıcı ve yasakçı olarak tepki verdiği kripto paraları neden ellerinden tutukları sorusu yatırımcıların hemen aklına gelen ilk soru oldu. Piyasanın her seferinde dalgalanmasına sebep olan ve yatırımcıları sürekli tedirginliklere sevk eden Asya ülkesi, bu Bitcoinlerir nereden buldu ve ne  yapmak istiyor? Sorularına ise bazı cevaplar verildi.

Operasyonlardan Olabilir

bitcoin piyasasinda son durum

Piyasa uzmanları bazı kesimleri manipülasyon amacı ile bu varlıkları ülkelerin bilerek ellerinde tuttuğu ve piyasaları kontrol altına almak istediğini iddialarına kulak asmamak gerektiğini vurguluyor. Zira bu varlıklar kendi ülkelerinde yasa dışı olarak yapılan bazı kripto para faaliyetlerine düzenlenen operasyonlar sonu ele geçirilmiş kripto varlıklar olabilir. yayınlayan internet sitesi ise bu bilgileri operasyonların basına sızması ile toplandığını vurguluyor.