• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

8 Yılda BTC’den 100 Kat Kazandı Ama Banka Engeline Takıldı

8 Yılda BTC’den 100 Kat Kazandı Ama Banka Engeline Takıldı

Kripto para piyasaları, 2009 yılından bu yana belli dönemlerde, Bitcoin’in (BTC) ciddi değer artışları yaşaması ile birlikte geniş değer kazançları gördü. Ancak 2021 yılında Bitcoin’in öngörülenlerin ötesinde değerlere ulaşması, kripto para piyasalarının sınırlarını da beklenmedik ölçülerde genişletmesini sağladı. Yıllar önce BTC yatırımı yapan ve buna dokunmamayı başaran yatırımcılar, aradan geçen sürede yüzlerce kat kazanç sağladı. Bu kişilerden biri olan emekli İsrail vatandaşı Esther Freeman da 8 yıl önce 10 bin İsrail şekeli karşılığında Bitcoin satın almıştı. Aradan geçen 8 yılın ardından Freeman’ın sermayesi 1 milyon şekel (yaklaşık 320 bin dolar) seviyesine ulaştı. Freeman kazancını 8 yılın sonunda kullanmak istedi ancak banka, Freeman’a ödeme yapmayı reddetti.

Oğlunun Tavsiyesi ile BTC Almıştı

altcoin rekor

İsrail’de yaşayan emekli vatandaş Esther Freeman, 2013 yılında 10 bin İsrail şekeli karşılığında Bitcoin satın aldı. Oğlunun ve gençlerin tavsiyesini dinleyerek böyle bir yatırım yaptığını açıklayan Freeman’ın yatırımı, aradan geçen 8 yılda 1 milyon İsrail şekeline ulaştı. Bu devasa kazancın ardından Esther Freeman da kazancını kullanmak istedi. Ancak İsrail’in en büyük bankalarından biri olan Hapoalim Bank, Freeman’ın bu isteğine karşılık ret yanıtı verdi. Banka, çekim talebi karşısında kazancı ilk yatırım kaynağı olarak kabul etmedi ve Freeman’ın yasadışı operasyonlar ile olası bağlantılarını sorguladı.

Banka, Kara Para Aklama ve Terör Finansmanı Şüphesi ile Parayı Vermiyor

2013 yılında yaklaşık 3 bin 250 dolarlık Bitcoin satın alan Esther Freeman, yaptığı açıklamasında kendisinin bu işlerden çok anlamadığını ve oğlunun tavsiyesi üzerine 8 yıl önce böyle bir yatırım yaptığını açıkladı. Yatırımı 100 kat artan Freeman kazancını almak istedi ancak Hapoalim Bank bu kazancı vermeyi reddetti. Banka, fonların kaynağının kara para aklama ya da terör finansmanı gibi yasadışı faaliyetler ile ilgili olabileceğini söyledi.

Freeman: Sermayeyi Aklamadığımı Onlar da Biliyor

yatirim coinleri hangileri

Bankanın reddi sonrasında Esther Freeman, avukat Shaul Zioni’ye başvurdu. Yıllardır bankanın sadık bir müşterisi olduğunu belirten Freeman “Banka geçmiş hareketlerimi biliyor, başka hiçbir bankada param da yok. Tüm varlığım Hapoalim Bank’ta. Sermayeyi aklamadığımı ya da banka dışında kullanmadığımı onlar da biliyor. Ben emekliyim, 4 çocuğumun hepsinin Hapoalim Bank’ta hesabı var. Çocuklarımın biri ev satın alacaktı, ona yardım etmeye çalışıyordum” sözlerini dile getirdi.