• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

22 Mayıs 2021’e Kadar İran’da Madencilik Faaliyetleri Durduruldu!

22 Mayıs 2021’e Kadar İran’da Madencilik Faaliyetleri Durduruldu!

İran Başkanı Hasan Ruhani, bir açıklama gerçekleştirerek, İran genelinde kripto para madenciliğinin 22 Eylül’e kadar yasaklandığını açıkladı. Bu yasağın ise temelli olmadığı geçici bir süre uygulanacağı belirtildi.

Kripto para madencilerinin lisanslı olarak çalışabildikleri İran’da, madencilik işlemlerinin 22 Eylül’e kadar yasaklandığı ise Ruhani tarafından devlet televizyonunda açıklandı. İran, Cambridge Alternatif Finans Merkezinin verilerine göre, İran madencileri Bitcoin Bockchaindeki toplam hash oranının %3,82’sine sahipler. Bu oran ile ilişkili verilerin ise 22 Mayıs’a kadar devam edecek yasak sürecinde değişebileceği belirtildi.

Elektrik Tüketimi Azaltılmak İsteniyor!

bitcoin

İlk olarak Çin Bitcoin madenciliğine dair sıkı önlemler alacağını açıklamıştı. Bunun ardından ise İran madencilik işlemlerini durduracağını belirtti. Ancak İran’da verilen karar sadece bir süre devam edecek. Kısıtlama, madencilere sürekli olarak baskı uygulamak adına getirilmiş bir yasak değil. Sadece, İran’daki elektrik tüketimini birkaç aylığına azaltmak hedefiyle 22 Eylül’e kadar kısıtlama yapılacağı belirtildi.

Enerji Bakanı Artıştan Söz Etti

Iranian Labour News Agency’nin Salı günü yaptığı haberde, İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan’ın İran’daki elektrik enerjisi tüketiminin bu yıl, geçen yıla göre 1 milyon artığını açıkladı. Elektrik harcamalarında yaşanan artışı kontrol etmek için ise çok enerji tüketimine sebep olan bazı işlemlerin durdurulmasına karar verildi. Enerji dağıtımında dengenin sağlanması ve daha az elektrik kesintilerinin yapılabilmesi için madencilik faaliyetleri askıya alınıyor.

Elektrik Kesintileri Madencilerden mi Kaynaklanıyor?

İran’daki elektrik tüketimin %16’lık kısmını sadece madencilerin oluşturduğu belirtildi. Bu kapsamda işlemlerin bir süre kontrol altına alınması büyük fayda sunacak. Ülkedeki bazı yetkililer, Ocak ayından beri belirli şehirlerde meydana gelen elektrik kesintilerini madencilere bağladı. Diğer bir kesim ise sadece madencilerin değil, iklim değişikliklerinin de soruna yol açtığını savundular. İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Endüstrisi Sözcüsü Mustafa Recebi ise geçmiş tarihteki açıklamasında, kripto madencilerinin günlük ortalama 300 megavat enerji harcadıklarını belirtmişti.

Yağış Olmaması Diğer Bir Faktör!

yatirim

Iranian Student’s New Agency’nin geçen hafta yaptığı haberde, Tavanir, bir hafta içinde ülkenin başkenti Tahran’da daha önce hiç görülmemiş kadar çok enerji tüketimi yapıldığını belirtti. Bloomberg’in Salı günü verdiğin habere göre ise, elektrik tüketimindeki genel artış bu sene İran’da yaşanan yağış problemlerine ve madencilerin yüksek enerji tüketimine bağlandı. Yağışın alınamaması ardından barajların kuruduğu ve su seviyesinin düştüğü açıklandı. Buna bağlı olarak elektrik enerjisi açısından sıkıntılar meydana geldi.