• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

El Salvador’da BTC Talebi, ABD Dolarına Olan Talebi Geçti

bitcoin guncel durumu

Kripto para piyasaları, 2021 yılında öngörülmez şekilde büyümeler elde etti ve bu büyüme ile birlikte kripto varlıkların popülaritesi, geleneksel ekonomi piyasalarında da kendisini göstermeye başladı. Büyüyen kripto para piyasaları karşısında tavrını belirleyen ülkeler gibi, geleneksel ekonomi alanında hizmet veren finansal kuruluşlar da kripto paralara karşı tavırlarını belirledi ya da belirleme çalışmalarını sürdürüyor. Ülkeler, kripto paraların kullanım alanları konusunda düzenleme çalışmalarına devam ederken, kurum ve kuruluşlar da kripto para odaklı verebilecekleri hizmetlere yoğunlaşıyor. Bu alanda en net ve beklenmedik adımı atan El Salvador hükümeti, şu ana kadar geçen süreçte Bitcoin (BTC) adımından dolayı oldukça memnun görünüyor.

El Salvador’da Eleştiriler Eşliğinde BTC Çalışmaları Hızlanıyor

btc talep

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe giren Bitcoin yasası sonrası yaptığı birçok açıklamasında ülkede bu yasanın olumlu karşılandığı ya da karşılanacağına ilişkin tahmin ve verileri gündeme getirdi. Zaman zaman Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak El Salvador’daki Bitcoin yasasına ilişkin genel tabloyu değerlendiren Bukele, bu kez de El Salvador’daki ulusal Bitcoin cüzdanı Chivo’nun kullanımı ve gelir istatistikleri ile ilgili veriler paylaştı. Dünyanın birçok noktasından eleştiriler geliyor olmasına rağmen, El Salvador hükümeti ulusal hale getirilmiş olan kripto para birimi çalışmalarını hızlandırmayı sürdürüyor.

Nayib Bukele’nin Sayısal Veri Paylaşımı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 16 Ekim 2021 tarihinde yaptığı paylaşımında Bitcoin cüzdanı Chivo’nun bugüne kadar geçen süreçteki başarısına ilişkin veriler paylaştı. Bukele, Chivo cüzdanlarına giren ABD Doları miktarına karşı çekilen miktarın (Bitcoin’den USD’ye) hacminin büyük ölçüde aştığını, El Salvador’da Bitcoin’e olan talebin, USD’ye olan talepten fazla olduğunu dile getirdi. Konuya ilişkin sayısal veriler de paylaşan Bukele “16 Ekim 2021 tarihinde Chivo ağı (1 günde) 3.069.761,05 dolara varan 24.076 havale aldı” sözlerini dile getirdi.

Ulloa’ya Göre Başka Ülkeler de BTC Modelini İzleyecek

bitcoin guncel durumu

El Salvador hükümeti dünyanın birçok noktasından eleştirilerle karşılaşmaya devam ediyor olsa da ülkede Bitcoin yasasına güven gittikçe artmaya devam ediyor. Bukele’nin paylaşımlarının yanı sıra konuya ilişkin bir açıklama da El Salvador Devlet Başkanı Yardımcısı Felix Ulloa’dan geldi. Yerel medya kuruluşu Diario La Huella’nın haberine göre yakın bir tarihte Ulloa, tropikal ülkelerin Bitcoin benimseme modelini izleyeceklerini düşündüğünü ifade etti. Ulloa ayrıca ülkenin BTC üzerindeki cesur bahsi sayesinde, El Salvador’un ekonomik açıdan, finansal bir merkez haline gelmesini beklediğini de belirtti.

Ulloa, El Salvador Halkının BTC Yasasına Güvendiğini Vurguladı

Felix Ulloa, ayrıca El Salvador’da Bitcoin cüzdanına sahip olan vatandaşların sayısının, banka hesabı sahibi olan vatandaşların sayısının iki katına ulaştığını da vurguladı. Bu veriler, Ulloa’ya göre El Salvador halkının Bitcoin’e olan güveninin seviyesini gösteriyor. El Salvador’da BTC yasasının kabulüne halkın neredeyse yarısı karşı çıktı ve muhalefet de bu konuda öncü oldu. Ancak bu itiraz ve eleştirilere rağmen ülkede Bitcoin yasası yine de yürürlüğe girdi.