• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

DOT ve ADA Fiyatları Neden Yükselmiyor?

polkadot

Altcoinler için bu hafta oldukça verimli geçiyor. Özellikle Bitcoin BTC’nin istenen yükselme performansını gösterememesine karşılık başta ETH olmak üzere pek çok altcoinin yükselme grafiği çizdiği görülüyor. Son olarak dün 3500 dolar bandını da gören ETH yeni bir rekora imza attı ve aynı zamanda piyasa hacmini de önemli oranda arttırdı. BNB de yine önemli bir yükseliş grafiği yakalamış oldu. Altcoinlerdeki bu başarı ise tüm birimleri içermiyor. Potansiyel olarak önemli görülen DOT ve ADA ise bu yükselme grafiğine henüz tam olarak giriş yapamadılar.

Bir zamanlar yükselme oranları ile birlikte ETH ile yarışan DOT ve ADA’nın geride kalması yatırımcıları tarafından bu birimlerin neden geri kaldığına yönelik soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Henüz beklenen yükselme çizgisini göstermeyen birimler bugün sabah itibariyle hareketlenmeye başlamış olsalar da bu durum piyasanın genel olarak yükselme grafiğine girmesinden kaynaklanıyor.

ADA ve DOT Neden Yükselmiyor?

adacoin

ADA ve DOT için yatırımcılar uzun zamandır önemli bir yükselme bekliyor. İki projenin benzer sorunları oldukları için beklenen yükselişi yaşamakta gecikiyorlar. DOT’a bakıldığında ağın en büyük özelliği olarak görülmekte olan parachainlerin şimdilik kesin bir tarihe sahip olmamaları belirsizliğin artmasına neden oluyor. DOT’un parachain özelliği de 2020 yılında piyasaya sürülmüş olan ağdan sonraki en büyük gelişme olacak ve topluluk da uzun süredir bu durumu bekliyor. Söz konusu özellik şimdilik Rococo ağında test ediliyor ve bu test işlemlerinin tamamlanması ile birlikte DOT’un gerçek test ağı olan Kusama üzerinde kullanıma açılmış olacak. Kusama’daki fiyat yükselişi ya da ağdaki geliştirmeler de DOT için sinyal verebilir.

Bu uygulama aynı zamanda merkeziyetsiz uygulamaların DOT ağında kullanılmasına izin verecek. Fakat daha önce 2021 yılının ilk ayları olarak açıklanan tarih gecikti ve 5 ay geride kalmasına rağmen kullanıcılar için belirsizlik sürüyor. Bu durum ise DOT fiyatlarını geride tutuyor.

ADA İçin Neden Fiyat Artmıyor?

ada

ADA için de aynı durumun söz konusu olduğu ifade edilebilir. Alonzo hard forku olmadan ağ içerisinde akıllı sözleşme kullanımı olmayan ADA, bunun için Ağustos ayını bekliyor. ADA aynı zamanda Mary hard forkunda merkeziyetsiz uygulamalar için önemli bir adım atmıştı ama bu durumda önemli yol kat edemedi. Bu yüzden yatırımcıların endişelerini de tam olarak gideremedi. DOT ve ADA’nın bu durumu gidermesi sonucunda önemli yükselme potansiyelleri bulunuyor. Ama bu durumda da altcoin sezonunun devam etmesi gerekiyor.