• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bakanlıktan İlk Açıklama, Kripto Para Vergisi Geliyor

turkiye kripto para

Türkiye’de bir süredir devletin vergi alamadığı için nasıl yaklaşması gerektiğini bilemediği kripto para sektörüne yönelik yeni bir adım atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan katılmış olduğu televizyon programında kripto paralar ile ilgili olarak yeni düzenlemeler yaptıklarını ve vergilendirme çalışmalarının da devam ettiğini belirtti. Bakan, kripto paraların özellikle son günlerde Türkiye’de çeşitli mağduriyet sorunlarına da yol açmasına da işaret ederek bir daha bu türden sorunların yaşanmaması için gerekli adımların atılacağına da işaret etti.

Gelir İdaresi ile vergi konusunda çalışma yürütüldüğünü belirten Bakan Elvan, vergilendirmenin tüketiciyi koruması için önemli olacağından bahsetti. Ayrıca kripto konularında tüketiciyi korumanın da çok önemli olduğuna vurgu yapan bakan kanun teklifinin de masada olduğunu açıkladı.

Tüketiciyi Koruma Kanunu Üzerinde Çalışılıyor

bakanlik

Bakan Elvan yaptığı açıklamalarda şu şekilde konuştu: “Bizler tüketicinin korunmasını sağlamak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumların önlenmesi için gerekli olan tüm önlemlerin alınması gerekiyor. Bu konuda da gerekli olan çalışmalarımızı yaptık. Küresel ölçekte ise bu türden platformların denetlenmesine yönelik olarak alım ve satım işlemlerini yapanların da kimler olduğuna dair tedbirleri ülkeler almaya başladılar. Bizim de bu konuda taslak çalışmalarımız devam ediyor. Bir kanun teklifi muhtemelen yakın zamanda olacak, biz de bu konuda gerekli olan hazırlıklarımızı yapıyoruz,” dedi.

Ayrıca dünya üzerindeki uygulamalara da dikkat çeken bakan şu ifadeleri kullandı: “MASAK dışında da yapılması gerekenler bulunuyor. SPK, BDDK ve Gelir Dairesi başkanlıkları bulunuyor. Biz ne yapıyoruz, bir bakan yardımcısı başkanlığında iki aydan beri çalışıyoruz. Sürekli olarak arkadaşlarımız bir araya geliyor ve toplantılar yapıyorlar. Dünyadaki uygulamalar da yakından takip ediliyor. Bu konuyla ilgili olarak uzman kişilerin görüşlerine de değiniliyor. Onların görüşmelerini alarak taslak çalışmalarının tamamlanmasını sağlıyoruz,” şeklinde konuştu.

Kripto Paralara Karşı Güven Arttırılacak

kripto

Bakan Elvan özellikle kripto sektöründe son zamanlarda yaşanan olayları kast ederek bu alanın daha güvenli bir hale getirilmesi için uğraş vereceklerini ifade etti ve şunları söyledi: “Bu alanların tamamı dünyada çalışılan alanlardan oluşuyor. Diğer gelişmiş ülkelerin kripto paralar hakkındaki çalışmalarını yakından izliyoruz. Bu konuda hızlı gitmenin de önemli olduğunu düşünmüyorum çünkü sağlam ve çok özenli gitmek gerekiyor. Bu sistemin merkezi bir yapısı bulunmuyor. Bu yüzden de temkinli şekilde davranmak gerçekten çok önemli,” dedi. Yapılan düzenlemelerin ne zaman hayata geçirileceğine dair açıklama yapmazken, düzenlemelerin yakın zamanda hayata geçmesi tahmin ediliyor.