• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?

bitcoin altin iliskisi

Yüzyıllardır en güvenli yatırım araçları arasında yer alan altın, bu sene yine yatırımcılar tarafından ilgi görüyor. Tasarruf sağlamak, birikimlerini korumak isteyen yatırımcılar, her dönem olduğu gibi güvenli yatırım limanı olarak görülen altını tercih ediyor. Fiziki yatırım yapmak isteyenlerin dikkatini çeken ilk varlık olan altın yatırımlarında dikkat edilmesi gerekenler ise merak konusu oluyor. Yatırımcılar hangi altını almanın daha karlı olacağını merak ediyor. Gram altın, çeyrek altın, bilezik gibi birçok farklı seçeneğin arasından en çok kazanç sağlayacak altın türü merak ediliyor.

2021 yılında yine en çok ilgi çeken yatırım araçları arasında yer alan altın, fiziki yatırımlarda gözde olmaya devam ediyor. Yatırımcısına her dönem kazandıran altının birçok farklı türü var.  Bu altın türlerinden hangisinin yüksek kazanç sağlayacağı ve tercih edilmesi gerektiği ise merak ediliyor. Altın yatırımlarında ayar ve işçilik maliyeti gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Yatırım İçin En Karlı Altın Türü Hangisidir?

altin nedir

Altın yatırımı yapmak isteyenler için en avantajlı altın türü gram altın olur. Gram altının işçilik maliyeti bulunmaz. Bununla beraber farklı gramlarda altın satıldığı için yatırımcılar kendi bütçelerine uygun alım yapma şansı yakalarlar. Gram altın piyasada değerinde satılmasından ve işçilik maliyeti olmamasından kaynaklı altın yatırımcıları için en karlı olandır. Gram altın piyasada 5, 10, 20 gram gibi farklı ölçülerde satılır. Gramlarına göre fiyatları da değişiklik gösterdiği için yatırımların bütçelerine göre yatırım yapmalarına olanak sağlar.

Gram altın yatırımı yapacak kişiler için 22 ayar ya da 24 ayar altın alma seçeneği bulunmaktadır. Altının ayarı düştükçe esnekliği artar ve daha dayanıklı hale gelir. Altının en saf ve dayanıklı hali olan 24 ayar gram altın bu nedenle daha pahalıya alınıp, satılmaktadır.

Altın Yatırımın Bilezik Tercih Edilir Mi, Hangi Bilezikler Yatırım İçin Daha Uygun?

Altin-fiyatlari

altin piyasasi

Altın yatırımı yapacak kişiler için en karlı olan gram altın olmakla beraber bilezik almak ise yatırımcılar için en dezavantajlı olanıdır. Bilezik alarak altın yatırımı yapmak isteyenlerin ise işlemeli olmayan, düz bilezikleri tercih etmesi önerilir. İşlemeli bileziklerin işçilik maliyetleri daha fazla olacağı için yatırımcı için karlı değildir.