• BITCOIN/TL
  2153509,100
  % 1,23
 • ETHEREUM/TL
  99800
  % 4,71
 • RIPPLE/TL
  16.84
  % 1,17
 • BITCOIN CASH/TL
  15491.32,178
  % 7,18
 • LITECOIN/TL
  2708.8
  % 2,04
 • COSMOS HUB/TL
  279.18
  % 2,08
 • CARDANO/TL
  15.52
  % 3,04
 • TETHER/TL
  32.22
  % -0,22

XRP’yi Bekleyen Olası Senaryolar Neler?

XRP’yi Bekleyen Olası Senaryolar Neler?

Son günlerin en gözde kripto para birimleri arasında yer alan XRP, elde ettiği yükselişlerin ardından girdiği geri çekilmede düşüşlerini hızlandırdı. 2018 yılından sonra ilke kez 1,9 dolar bandının üzerine çıkmayı başaran XRP, bu 3 yılın rekor seviyesinden sonra 1,55 dolar bandına kadar düşüş yaşamış ardından tekrar toparlanarak 1,65 dolar bandının üzerine çıkmayı başarmıştı. Konsolidasyon sürecine girdikten kısa bir süre sonra düşüşe geçen XRP yatırımcılarını endişelendirdi ancak piyasada genel tabloda aşağı yönlü bir eğilim olduğu ve XRP’nin de aslında bu eğilime ayak uydurduğu görülüyor. Kripto para piyasalarında daha önce de benzer tablolar ortaya çıkmıştı ve o tabloların çoğunda yaşanan düşüşlerin bir fiyat düzeltme hareketliliği olduğu görülmüştü. Bu nedenle XRP’nin içinde bulunduğu ve yatırımcıların endişelenmesine yol açan hareketliliğin yine fiyat düzeltmesi olma ihtimali bulunuyor. Analistler, bu aşamadan sonrası için olası senaryoları dile getiriyor.

XRP Fiyatındaki Etkenler

xrp coin nedir

Kripto para piyasalarında Nisan ayı yukarı yönlü hareketlilikler ile başlamış ardından bu hareketlilikler, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) altcoinlere zemin hazırlaması ile birlikte hızlanmıştı. Bitcoin’in Nisan ayının ilk günlerinde 60 bin doları test etmesi ve bu sırada 57 bin doları önemli bir destek noktası haline getirmesi, altcoinler için yükseliş fırsatı oluşturdu. Öte yandan aynı süreçte Bitcoin’in piyasa hakimiyeti de azaldı. 2021 başlarında %76 olan Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, Nisan ayına gelindiğinde %55 seviyelerine kadar geriledi, bu da altcoinlere yükseliş fırsatı oluşturan bir diğer önemli etken oldu.

Bu etkenlerin tetiklemesi ile yükselişe geçen altcoinlerden XRP, bir de SEC ile Ripple arasındaki davada Ripple’ın lehine kararlar çıkması ile birlikte yükselişlerini daha kolay hızlandırabildi. XRP bu yükselişler sonrası önce konsolidasyon, ardından düşüş evresine geçti.

Analistlere Göre XRP’nin Önünde Alan Var

Piyasalarda şimdilerde kızıl grafiklerin hakim olduğu görülüyor ancak buna rağmen XRP 1,55 dolar bandından sonra 1,70 dolar seviyesine kadar yükselmeyi başararak bu kızıl tablodan bir nebze ayrılmayı başarıyor. SEC davası ile büyük bir darbe alan XRP, ralli sürecinde daha gerilerden hareket etmek zorunda kalmıştı. 2018 yılındaki 3,84 dolarlık rekor fiyat da düşünüldüğünde, analistler XRP’nin hala uzun bir yolunun olabileceğini belirtiyor. Analistlere göre XRP, kendi rekoruna doğru fiyat keşfi yapar gibi yükselişlerini sürdürebilir, çünkü bunun için önünde alanı bulunuyor.

XRP İçin Güçlü Dirençler

xrp saglam direnc gösteriyor

Analistler, XRP’nin yeniden yukarı yönlü güçlü bir çıkış yakalaması halinde, ilk güçlü direnç noktasının 1,92 dolar bandında oluşacağını ifade ediyor. Analistlere göre bu güçlü direncin aşılması durumunda XRP fiyatı 2 doların da üzerine çıkabilir ve bu seviye üzerindeki bir kırılmada satış baskısı ortaya çıkmadığı sürece XRP 2,5 dolara kadar yükselebilir. Ancak analistlere göre piyasadaki bu olumsuz havanın devam etmesi durumunda XRP yatay seyirde ilerlemeye devam edebilir ve ardından 1,69 dolarlık seviyenin altına gerileyebilir.