• BITCOIN/TL
  2153509,667
  % 1,23
 • ETHEREUM/TL
  99800
  % 4,71
 • RIPPLE/TL
  16.84
  % 1,17
 • BITCOIN CASH/TL
  15491.32,253
  % 7,18
 • LITECOIN/TL
  2708.8
  % 2,04
 • COSMOS HUB/TL
  279.18
  % 2,08
 • CARDANO/TL
  15.52
  % 3,04
 • TETHER/TL
  32.22
  % -0,22

XRP Piyasaya Ayak Uydurdu, Sırada Ne Var?

XRP Piyasaya Ayak Uydurdu, Sırada Ne Var?

Kripto para piyasalarında son günlerde, özellikle de köpek temalı MEM tabanlı kripto para birimlerinin yükseliş rüzgarları esmeye başladı. Bu yükseliş hareketliliklerinde, Shiba Inu (SHIB) öncü oldu ve SHIB coin’de gelen yükselişler, benzer yapıdaki kripto varlıkların da yükselişe geçmesini sağladı. Ancak bu tür kripto para birimlerindeki yükselişlerden önce, piyasada Bitcoin (BTC) öncülüğünde ciddi bir toparlanma hareketliliği görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin’in yeniden 55 bin dolar direncini zorlamaya başlaması ile birlikte altcoin piyasasında da yükselişler kendisini göstermeye başladı. Bitcoin’e paralel yükselen Ethereum (ETH) ile birlikte şimdilerde Ripple’ın (XRP) da benzer şekilde piyasaya ayak uydurmaya başladığı görülüyor.

XRP Ne Durumda?

xrp coin yatirim

Yazım sırasında XRP 1,07 dolar seviyesinde işlem görüyor.  Dolaşımda 46,8 milyarlık arzı bulunan XRP, 50,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 6. kripto para birimi konumunda bulunuyor. XRP’yi bu listede 7. sırada takip eden Solana’nın (SOL) ise 47,7 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor ve SOL yazım sırasında 159,74 dolar seviyesinde işlem görüyor. XRP’nin hemen önünde, 5. sırada yer alan Binance Coin’in (BNB) ise 65,5 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor ve BNB de yazım sırasında 423,40 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler, mevcut koşullarda her ne kadar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) davası ile XRP baskılansa da onun piyasa trendlerine ayak uydurduğunu ifade ediyor.

XRP’de Direnç Noktaları

XRP, uzun süredir altında kaldığı 0,9 dolar seviyesindeki direnci kırmayı başararak 1 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ancak analistler, XRP’yi bu aşamadan sonra 1,1 dolar seviyesinde bir direncin karşıladığını ifade ediyor. 6 Ekim tarihinde aslında XRP bu direncin de üstüne çıkmayı başarmıştı ancak gelen reddedilme ile birlikte XRP yeniden 1,1 dolar seviyesinin altına geriledi. Ancak analistler, konsolidasyon sürecine giren XRP’nin, hafta sonu gelebilecek olan olası artışlarda bu direnci bir kez daha kırabileceğini öngörüyor. Analistler, fiyatın artması ve XRP’nin 1,1 dolar direncini kırması halinde fiyatın 1,4 dolar seviyesine gidebileceğini ve sıradaki psikolojik direncin de 1,5 dolar seviyesi olabileceğini dile getiriyor.

XRP’nin Yeni Rekorlar Kırması İçin Ne Olması Gerekiyor?

xrp coin yatirim

Kripto para piyasalarında birçok analist ve uzman isim, XRP’nin ciddi bir ralliye başlayabilmesi için SEC ile Ripple arasındaki davanın sonuçlanması gerektiğini ifade ediyor. Davanın olası Ripple lehine sonuçlanması durumunda, analistlere göre XRP beklenen ralliyi başlatacak. Ancak bir diğer yandan uzmanlar ve analistler, Ripple’ın artık merkezi olmayan finans (DeFi) ve/veya NFT (non fungible token) sektöründe bir adım atması gerektiğini ifade ediyor. Bu olası DeFi ve NFT adımlarına bağlı olarak, analistler XRP fiyatında çok ciddi artışların yaşanabileceğini belirtiyor. XRP, henüz 2018 yılındaki 3,84 dolarlık tüm zamanların rekor seviyesini geçebilmiş değil. Analistler bu rekorun kırılması için dava sonucunun gelmesi gerektiğini ifade ediyor.