• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

XRP En Kritik Desteğini Kaybetti! Şimdi Ne Olacak?

XRP En Kritik Desteğini Kaybetti! Şimdi Ne Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 7 Eylül tarihinde gördüğü 52 bin 900 dolarlık seviyenin ardından yaşadığı düşüşlerle 42 bin dolar bandına gerileyip, ardından hızla 45 bin dolar bandının üzerine çıkmıştı. 7 Eylül tarihinde görülen çift yönlü dalgalanma, genel tabloda altcoin piyasasında da düşüş ve hafif toparlanmaları beraberinde getirdi. Görülen fiyat hareketliliklerinin ardından yeni haftada da BTC öncülüğünde düşüşler yaşandı ve bu düşüşlere paralel olarak en büyük tepkilerden birini Ripple (XRP) verdi. BTC yeni haftada, daha önce test ettiği 48 bin dolardan gerileyerek bir kez daha 42 bin dolar seviyelerine gerileyince, XRP de 1 dolar seviyesinin altına sarktı. XRP’nin 1 dolar seviyesini aşması kolay olmamıştı.

XRP İçin 1 Dolar Seviyesi Neden Önemliydi?

xrp coin yatirim

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık’ta Ripple şirketine ve 2 üst düzey yöneticisine dava açmıştı. Bu davayla birlikte başta ABD merkezliler olmak üzere 26 kripto para borsası da XRP listelemelerini durdurmuştu. O dönemde borsaların peş peşe XRP’yi delist etmesi, davanın belirsizliği gibi unsurlarla birlikte XRP fiyatında sert düşüşler yaşandı ve XRP söz konusu dönemde 0,78 dolar seviyesinden başladığı düşüşlerinde 0,17 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu dönemde piyasalar genel anlamda rallideyken XRP’nin sert geri çekilmeler yaşaması, işleri XRP adına daha da zorlaştırdı. Ancak daha sonraki rallilere dahil olmayı başaran XRP, bu süreçte zorlanarak da olsa 1 dolar seviyesini aşmayı başarmıştı. Yeni haftada gelen düşüşlerde XRP 1 dolardaki desteğini kaybetti.

Analistlere Göre XRP’de Kritik Seviye 0,92 Dolar

XRP yatırımcıları, uzun yıllardır rekor seviyesinden uzakta kalan XRP adına artık umutlarını kaybetmek üzere. Zira XRP için 1 dolar seviyesi, kritik bir psikolojik seviye konumunda bulunuyordu. XRP’nin 0,90 dolar bandına kadar çekilmesi bu nedenle olumsuz anlamda bir önem teşkil ediyor. Analistler, XRP’nin sırasıyla 1,06 ve 1 dolar desteklerini kaybetmesinin, şimdilik 1,5 dolarlık hedef hayallerini suya düşürdüğünü ifade ediyor. Analistler, XRP fiyatının 0,9 dolarlık seviyeyi görmesiyle birlikte, hareketli ortalamaların da düşüş sinyalleri vermeye başladığını iddia ediyor. Dün gün içinde 0,87 dolar seviyesini test ettikten sonra toparlanan XRP, yeniden 0,92 dolar seviyesini gördü. Analistler, şimdilik bu bölgenin korunması için boğaların mücadele edebileceğini ifade ediyor.

XRP’de Düşüş ve Yükseliş Senaryoları

xrp coin yatirim

Analistler, olası bir aşağı yönlü kırılma durumunda 0,92 dolarlık seviye korunamazsa XRP fiyatının 40 gün öncesine dönebileceğini belirtiyor. 11 Ağustos tarihinde, yani 40 gün önce XRP 0,70 dolar bandına kadar gerilemişti. Analistler, bu olası aşağı yönlü kırılma ile XRP fiyatının görülebileceği son noktanın bu seviye olabileceğini ifade ediyor. Olası yukarı yönlü hareketlilikler için ise analistler, Bitcoin’in (BTC) sergileyeceği olası yukarı yönlü hareketliliklerin takip edilmesi gerektiğini belirtiyor. XRP yazım sırasında 0,94 dolar seviyesinde ve BTC de yazım sırasında 42 bin 962 dolar seviyesinde işlem görüyor.