• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

XRP Dava Öncesinde Yükseliş Eğiliminde

XRP Dava Öncesinde Yükseliş Eğiliminde

Piyasa değeri bakımından en büyük 4. kripto para birimi konumunda bulunan XRP, bu konuma kolay bir şekilde gelmedi. Zira geçtiğimiz yılın Aralık ayında Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava ile başta ABD merkezliler olmak üzere birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu ve işlemleri askıya aldı. Bu kararlar sonrası Ripple bazı ortaklarını da kaybetti. Olumsuz gelişmeler ile birlikte XRP, dava sürecinde 0,17 dolar ile dip noktasını gördü. Dava öncesinde XRP listede 3. sıradaydı ancak dava ile birlikte 7. sıraya kadar geriledi. Bu aşamadan sonra XRP yavaş da olsa kademeli olarak yükselmeyi başardı.

XRP’nin yeniden yükselişe geçmesi, haliyle piyasalarda heyecanla karşılandı. Bir de davanın 6 Nisan tarihindeki ikinci duruşmasından Ripple lehine kararlar çıkması ile birlikte, XRP fiyatı 2018 yılından sonraki zirve noktasına ulaşmayı başardı. Elde ettiği yükselişler ile top 10’da yeniden 4. sıraya kadar yükselen XRP için 30 Nisan tarihinde davanın 3. duruşması görülecek. Duruşma öncesinde XRP’nin tekrardan yükselişe geçtiği görülüyor. Piyasada karışık sinyaller görülürken XRP fiyatında artış olması, davadan olumlu beklentilerin olduğunu gösteriyor. Ancak davadan olumsuz bir karar çıkması, her şeyi tepetaklak edebilir.

XRP Fiyatı

xrp coin

XRP fiyatı 30 Nisan tarihinde, duruşma öncesinde 1,59 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra 1,53 dolar seviyesine kadar geriledi. Son gerilemeye rağmen XRP son 24 saatte %10’dan fazla ve son 7 günlük süreçte de %44 oranında artış elde etmiş oldu. Yazım sırasında ise XRP 1,53 dolar seviyesinde işlem görüyor ve XRP’nin 70,6 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor.

XRP Fiyatında Balina Etkisi

Dava öncesinde yükselişte olan XRP için, 28 Nisan tarihinde On-chain analisti Ali Martinez yaptığı açıklamalarda, Santiment verilerine bakarak XRP balinalarının bir satın alma döneminde olduğunu ifade etmişti. Yani bu nedenle, Cuma gününün erken saatlerinde başlayan bu yükselişi, balinaların satın alma baskısı tetiklemiş olabilir.

Duruşmanın XRP Fiyatındaki Olası Etkileri

durusma oncesi

Öte yandan duruşmanın da XRP fiyatında bir etkisi bulunuyor. TSİ 21.00’da görülecek olan duruşmadan Ripple lehine bir karar çıkması halinde fiyat 2 dolar seviyesini görebilir. Ancak tam tersi durumda XRP beklenmedik derecede düşüş yaşayabilir. Fakat analistler, XRP’nin hala 2018 rekoru olan 3,84 dolara ulaşamadığını, bu sebeple yükseliş için alan olduğunu ifade ediyor.