• BITCOIN/TL
  2235205,494
  % -0,48
 • ETHEREUM/TL
  124099
  % 4,64
 • RIPPLE/TL
  16.95
  % -0,43
 • BITCOIN CASH/TL
  16099.83,391
  % 0,31
 • LITECOIN/TL
  2781.26
  % 0,68
 • COSMOS HUB/TL
  272.53
  % -0,21
 • CARDANO/TL
  15.37
  % 0,18
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,04

XRP 2 Yıllık Rekor Sonrası Neden Düştü?

XRP 2 Yıllık Rekor Sonrası Neden Düştü?

Son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden biri olan XRP için 14 Nisan tarihi bir geri dönüşün habercisi gibi ilerledi. Ancak XRP bu geri dönüş hareketliliğinde 2018 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1,95 dolar seviyesini aşamadı ve 2 dolar barajına bir türlü ulaşamadı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava ile 0,17 dolar seviyesinde dip noktasını gören XRP, piyasa değeri bakımından en büyük 7. kripto para birimi konumuna kadar geriledikten sonra Nisan ayında yukarı yönlü ataklarına başlayarak büyük umutlar vermeye başladı. Dava sürecinde Ripple’ın elini güçlendirmesi, XRP fiyatının yükselişe geçmesi ile birlikte yatırımcılarda oluşan FOMO etkisi gibi etkenler ile değer artışı yaşayan XRP, daha sonra düşüşe geçti. XRP düşüşünün arkasında hangi etkenler olabilir?

XRP Fiyatı Rekorundan Hala Uzak

XRP dava sürecinde büyük değer kayıpları yaşayarak fiyatında 0,17 dolar ile dip noktasını görürken, öte yandan piyasa değeri bakımından en büyük 7. kripto para birimi konumuna kadar gerilemişti. SEC ile Ripple arasındaki davada Ripple’ın elini güçlendirmeye başlaması ile birlikte yatırımcılar XRP’ye yoğun talep göstermeye başladı ve XRP büyük bir atağa geçti. Nisan ayındaki bu ataklarda XRP piyasa değeri bakımından en büyük 4. kripto para birimi konumuna kadar yükseldi. Öte yandan XRP’nin 2018 yılında kırdığı 3,34 dolarlık tüm zamanların rekorunun yeniden kırılıp kırılmayacağı merak uyandırırken, XRP son rallisinde henüz buna hazır olmadığını gösterdi. 2018 yılından sonra ilk kez 1,95 dolar seviyesini gören XRP, yazım sırasında 1,73 dolar seviyesinde işlem görüyor.

XRP Düşüşlerinde Balina Etkisi

coin alim satiminda balina nedir

Nisan ayında yükselişe geçerek dikkatleri çekmeyi başaran XRP, 14 Nisan tarihinde 3 yıllık pik noktasını gördükten sonra düşüşe geçti. Böylece XRP son 24 saatte %’ten fazla değer kaybı yaşamış oldu. Yatırımcılar XRP’deki bu düşüşün perde arkasını merak ediyor.  Bu sebepler arasında XRP adına oluşmuş olan satış baskısı gösterilebilir. Zira Whale Alert verilerine göre son 24 saat içinde XRP balinaları 500 bin dolardan fazla XRP transferi yaptı ve balinalar XRP’leri büyük borsalara aktardı. Analistlere göre bu transferlerin büyük bir kısmı satış için gerçekleştirildi ve bu durum XRP için bir satış baskısı oluşturdu.

Bitcoin’in Geri Çekilmesi ve Jed McCaleb

Analistler, XRP için kritik direnç bölgesinin 1,92 dolar seviyesinde oluştuğunu ancak XRP’nin bu direnci yukarı yönlü kıramadığını ve yatay seyre geçtiğini ifade ediyor. Bir diğer yandan Bitcoin’in (BTC) rekor kırdıktan sonra geri çekilmesi de altcoinleri etkiledi ve bu durumdan XRP de payını aldı. Ayrıca Ripple’ın kurucu ortaklarından Jed McCaleb’in hesabında yaşanan devasa hareketlilik de piyasalarda endişe yarattı. Zira piyasalarda McCaleb’in bu hafta her gün 40 milyonun üzerinde XRP satacağı iddiaları gündeme geldi. Ancak McCaleb’in hesabındaki devasa hareketlilikler satışa dönüşmedi. Buna rağmen bu haberin de XRP düşüşünde etkili olduğu düşünülüyor.