• BITCOIN/TL
  2130779,244
  % 1,15
 • ETHEREUM/TL
  115457
  % 0,28
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % -0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12857.28,101
  % 1,86
 • LITECOIN/TL
  2455.96
  % 1,90
 • COSMOS HUB/TL
  227.36
  % 1,30
 • CARDANO/TL
  12.69
  % 1,06
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,80

Visa İlk NFT Ürününü Aldığını Duyurdu!

Visa İlk NFT Ürününü Aldığını Duyurdu!

2021 yılında çok ciddi şekilde büyüme ve benimsenme elde eden kripto para piyasaları, Mayıs ayı ortasında gelen durgunluğa rağmen toparlanmaya başladı. Aralık 2020’den sonra gözle görülür şekilde gelişen rallide birçok kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak piyasanın genel anlamda değerinin de artmasını sağladı. Kripto paralarda gelen bu devasa büyüme, sektörün kapsadığı hemen hemen diğer her alanda da benzer şekilde görüldü. Örneğin 2021 yılında kripto paraların ana akımda çok sık yer almaya başlaması ile birlikte merkezi olmayan finans (DeFi) sektörüne yönelik ilgi ve yatırımlar arttı. Öte yandan bu büyüme ile birlikte örneğin NFT (non fungible token) sektörü de çok ciddi büyümeler elde etti.

NFT Sektöründeki Büyüme

nft nedir

NFT sektöründeki eşsiz büyüme çok hızlı bir şekilde gelişti. Sektörün kapsadığı alan, NFT ürünlerinin sıra dışı varlıklar olması ve dünyanın birçok ülkesinden, birçok farklı branştan ünlü ismin NFT sektörüne girdiğini duyurması bu alanın ciddi büyümeler elde etmesini sağladı. Gelen büyümelerle birlikte, geçtiğimiz yılın Mart döneminde aylık 30 bin dolar seviyelerinde olan NFT işlem hacimleri, Mart 2021 döneminde ise günlük milyonlarca dolarlık işlem hacimlerine ulaştı. Bu benzersiz büyüme sonrası ana akımda daha da fazla yer almaya başlayan NFT’ler için yatırımcıların da ilgisi git gide arttı. Yatırımcı ilgisinin artması ise bu alanda yatırımcılara yönelik hizmet veren ya da finansal alanlarda hizmet verirken kripto sektörüne de adım atan kuruluş ve işletmelerin de müşteri taleplerini karşılamak adına hizmetler vermeye başlamasını sağladı.

Visa Tarafından Yapılan Duyuru

Bu şirketlerden biri olan dev dijital ödeme platformu Visa, NFT sektöründe çok ciddi bir işe daha imza attı. Visa bir NFT aldığını Twitter üzerinden duyurdu. Visa, söz konusu açıklamasında “CryptoPunk 7610” isimli NFT ürününü aldığını bildirdi. Bu NFT ürün, CryptoPunk koleksiyonunu algoritmik olarak oluşturan 10 bin adet 24×24 piksel görüntüsünden biri olan;  Mohawk, yeşil gözlü ve parlak kırmızı rujlu bir kadın karakterin avatarı oldu. Visa söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son 60 yılda Visa, eski kağıt kredi kartlarından zip-zap makinesine kadar, tarihi ticaret eserlerinden oluşan bir koleksiyon oluşturdu. Bugün, yeni bir NFT-ticaret çağına girerken, Visa koleksiyonumuza CyrptoPunk #7610’u davet ediyor.”

Visa Kurgusal Evrene İlk Adımı Attı

ethereum

Visa söz konusu “CryptoPunk 7610” NFT ürünü için 49,5 Ethereum’luk (yaklaşık 150 bin dolar değerinde) ödeme yaptı. Visa bu ödemeyi de ABD merkezli kripto para şirketi Anchorage aracılığıyla gerçekleştirdi. Visa atmış olduğu bu NFT adımıyla aslında metaverse’e (kurgusal evrene) de ilk adımını atmış oldu. Visa’nın kripto para biriminin başındaki isim olan ve aynı zamanda kendisi de bir NFT koleksiyoncusu olan Cuy Sheffield “NFT’lerin sosyal medya, eğlence ve ticaretin geleceğinde çok önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz” dedi.