• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Visa Büyük Bir Kripto Para Adımı Planlıyor

Visa Büyük Bir Kripto Para Adımı Planlıyor

Kripto para piyasalarına duyulan ilgi 2021 yılında tüm zamanların zirvesine tırmandı. Aralık 2020 yılında başlayan büyük rallinin etkisi ile tüm dünyada kripto paraların benimsenme hızı arttı ve bu da kripto paralara büyük bir popülarite artışı getirdi. Her ne kadar bu popülarite artışındaki en büyük itici etken Bitcoin (BTC) gibi birçok kripto para biriminin kırdığı fiyat rekorları olsa da bu rekorları 2020 yılı boyunca destekleyen birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerin arasında kurumsal şirketlerin piyasaya girişi, dev ödeme platformlarının sistemlerine kripto paraları entegre etmesi gibi birçok güçlü faktör bulunuyor. Bu kapsamda, PayPal’ın kripto para sektörüne adım atması devrim niteliğinde karşılanmıştı. Ardından MasterCard ve Visa gibi dev ödeme platformlarının da piyasaya girmesi, bu ilginin devam etmesini sağladı.

Visa Piyasada Artık Daha Etkin Olacak

visa kripto

Kripto para piyasalarına duyulan ilgi artış gösterdikçe dev platformlar da kayıtsız kalmamaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda kripto para piyasasına adım atarak dikkatleri çekmeyi başaran Visa, piyasada yeni adımlar atmak için kolları sıvamaya başladı. Visa CEO’su Al Kelly, daha önce yapmış olduğu açıklamalar ile kripto paralara karşı sert bir tavır sergilemiş olmasına rağmen, sektördeki etkinliklerini artıracaklarını duyurdu. 27 Nisan tarihinde gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Kelly, kripto para sektöründeki planlarını gerçekleştirme konusunda oldukça kararlı olduklarının altını çizdi. Visa’nın kripto para sektörüne etkinliğini artırması, gelecek dönemler adına piyasalar için oldukça olumlu bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Visa Planladığı Hedefine Artık Daha Yakın

Dev ödeme platformu Visa, aslında uzun bir süredir stablecoinler, Bitcoin ve merkez bankası dijital parası (CBDC) konularındaki planlarını hayata geçirmeyi planlıyordu ve bu planlamalara yönelik stratejiler hazırlıyordu. Bu planlamalar doğrultusunda, daha önce ödeme teknolojileri alanında kripto paraları kullanacaklarını ifade eden CEO Al Kelly, artık hedeflerine çok daha yakın olduklarını göstermiş oldu.

Kelly: “Bu Alan İçin Planlarımız Çok Büyük”

visa karti

Al Kelly, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, planlamalarına dahil ettikleri stablecoin ve CBDC kullanımları, kripto paraların satın alınması, bunların ödeme aracı olarak kullanılması ve finansal kurumlara kripto paralar ile ilgili olarak API desteğinin sağlanması konularını ayrı bir biçimde değerlendirdi. Kelly konuya ilişkin olarak “Şu an bizim dikkatimiz piyasada gördüğümüz 5 farklı fırsata çevrildi. Ben bu piyasanın bizim için çok büyük ve önemli anlamda odaklandığımız bir alan olduğunu ifade edebilirim. Bu alan için planlarımız çok büyük.” sözlerini dile getirdi. Kelly, CBDC’ler için merkez bankaları ile görüşmelerin yapıldığını ve bu konuda bir adım atabileceklerini vurguladı.