• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Vilatik Buterin Açıkladı: Pos, BTC Sorunlarını Çözer!

Vilatik Buterin Açıkladı: Pos, BTC Sorunlarını Çözer!

Elon Musk’ın geçen haftalarda ortaya attığı, Bitcoin madenciliğinin çok enerji tükettiğine yönelik bilgiler, geniş bir gündem ağı yarattı. Her yeni günde önemli başka bir isim bu sorunun çözümü için görüş bildirmeye başladı. Şimdi ise Ethereum kurucu oraklarından Vilatik Buterin bir öneride bulundu.

Vilatik’ten Elon’a Yanıt!

bitcoin

Vilatik Buterin, Elon Musk’a yanıt vererek çözümün çok basit olduğunu gündeme taşıdı. Proof of Stake konsensüs modelinin Bitcoin sorunlarını çözeceğini belirtti. Hatta, Hong Kong StarmeupHK festivalinde bir konuşma gerçekleştirerek,“ Proof of Stake, Bitcoin’in çevreye etki sorunlarını çözer. Çalışmak için çok daha az kaynağa ihtiyaç duymasını sağlar.“ ifadelerini kullandı.

Buterin ETH’nin Neden Pos’a Geçemediğini Açıkladı!

Vilatik Buterin’in festivalde Pos konsensüsünü Bitcoin için önermesi ardından kendisine haklı olarak bir soru yöneltildi. Buterine eğer Pos konsensüs daha yararlı ve çevreye duyarlı ise neden Ethereum’un bunu kullanmadığı soruldu.

Buterin bu soruyu yanıtlarken, Ethereum‘un Pos’a geçmesi durumunda emisyonlarının 100 kat hatta 10 bin kat azalacağını belirtti. Bu yüzden geçişin uygun olmadığı yönünde görüşünü belirtti. Açıklamasına devam ederek,“ Biz Pos’un uygulamasının bir yıl süreceğini düşünmüştük. Ancak gerçekten 6 yıllık bir süre ortaya çıktı.“ dedi.

Uzmanlar Pos ve Pow Farkına Değindiler

Pow ve Pos hakkında gündemin hareketlenmesi ardından ise uzmanlar bu iki yapının birbirlerinden farklı olduklarını belirterek, farklara değindiler. Uzmanlar Pow mekanizmasında donanım desteği ile bir dizi matematik kod çözümü üzerinden coin üretimi yapıldığını ve blokların onaylandığını belirttiler. Bu işlem için donanıma güç verecek yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç duyuluyor.

Uzmanlar Pos mekanizmasında ise bu tip bir enerjiye ve donanım masraflarına gerek olmadığını belirtiyorlar. Masraflar olmadan daha pratik şekilde staking yapılıyor. Uzmanlar yatırımcıların cüzdanlarında staking yaparak yeni coinleri elde ettiklerini açıklıyorlar.

Pos Modeli Hangi Noktada Eleştiriliyor?

bitcoin aciklamasi

Pos konsensüs çevreye daha duyarlı ve daha pratik olsa da bir noktada eleştiriye uğruyor. Uzman analistler Pos ile staking yapılırken cüzdanda ne kadar fazla coin bakiyesi varsa kazancında o kadar fazla olacağını belirttiler.

Bu durumda bakiyesi az olanlar ile çok olanlar arasında eşitsizlik gündeme geliyor. Bu açıdan eleştirilen Pos konsensüs diğer tüm nitelikleri ile Pow sisteminden daha iyi bulunuyor. Son bir haftadır adından çokça söz ettiren Pos konsensüs’e geçiş yapmayı düşünen pek çok proje mevcut olduğu da biliniyor. Aslında Ethereum ağı için de görüşülen modellerden biri olan Pos’a geçiş için uzun bir süre gerekiyor.