• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

VanEck’in BTC ETF Başvurusu İçin SEC Süreyi Uzattı

VanEck’in BTC ETF Başvurusu İçin SEC Süreyi Uzattı

Kripto para piyasaları, 2021 yılında çok ciddi bir büyüme ve yaygınlaşma elde etti. Bu süreçte lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), beklenmedik oranlarda yükselerek tüm zamanların rekor seviyesini 65 dolar seviyesine kadar çıkardı. BTC’deki yükseliş, piyasanın da genel tabloda yükselmesini sağladı. Bitcoin’in yükselmesinin arkasındaki en önemli etken ise kurumsal şirketlerin piyasaya adım atması olarak değerlendiriliyor. MicroStrategy şirketinin Ağustos 2020’de başladığı BTC yatırımları, aylarca devam etti ve şirket CEO’su Michael Saylor’un açıklamalarına göre MicroStrategy şirketi BTC alımlarına piyasadaki gelişmelerden bağımsız olarak devam edecek. Bu durum, birçok farklı kurumsal şirketin de sektöre girmesini sağladı. Ancak yine de bazı kurumsallar, kripto sektörüne adım atmaktan kaçınıyor. Bunun için bazı şirketlerin, özellikle de bir kripto ETF’i beklediği biliniyor.

Kurumsal Şirketler Neden Kripto ETF Onayı Bekliyor?

btc al sat

ETF, yani borsa yatırım fonları bir kripto paraya doğrudan yatırım yapmak yerine, söz konusu kripto parayı takip eden fonlara yatırım yapma olanağı tanıyor. Yani bir kripto paranın, kendi piyasasındaki işleme alınmasının yerine, onun geleneksel borsalarda işlem görmesi anlamına geliyor. Kripto paraların, volatil bir yapıda olmalarından dolayı birçok kurumsal şirketin kripto para yatırımı yapmaktan kaçındığı biliniyor. Bu nedenle de şirketlerin, kripto ETF’i beklediği ve onaylanan bir kripto ETF’inden sonra dolaylı olarak kripto yatırımlarına başlayacağı tahmin ediliyor. Ancak ABD’de, henüz onaylanmış bir kripto ETF’i bulunmuyor. Bu nedenle de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir kripto ETF konusunda verdiği kararlar dikkatle takip ediliyor.

SEC’nin Masasında Bir Düzine Başvuru Var

SEC’ye, daha önce bir düzine kripto ETF başvurusu yapılmıştı. Bunlardan biri de VanEck şirketi olmuştu. Aralık 2020’de VanEck, SEC’ye bir BTC ETF’i için başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruyu inceleyen SEC, o tarihten bu yana başvuruyu inceleyerek süreci de uzatıyordu. SEC, VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunda süreci bir kez daha uzatma kararı aldı ve nihai kararını 14 Kasım’da vereceğini açıkladı. VanEck’in Bitcoin ETF’i için kararını 60 gün daha erteleyen SEC’nin masasında SkyBridge Capital, One River Asset Management ve ARK Invest gibi şirketlerin de kripto ETF başvuruları bulunuyor. Ancak SEC, henüz bunların hiçbirini onaylamış değil.

SEC’nin Vereceği Kararlar Belirsizliğini Koruyor

SEC’ye bugüne kadar sunulmuş olan Bitcoin ETF başvurularının birçoğu BTC spot piyasasına dayanıyordu. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce yapmış olduğu bir açıklamasında “yeni varlık sınıfına doğrudan yatırım yapmamayı sağlayacak” bir kripto ETF’ni onaylamaya daha açık olduğunu belirtmişti. Bu da şimdilik SEC’nin, masasındaki Bitcoin ETF başvuruları konusunda ne karar vereceği ile ilgili belirsizliğin devam ettiğine işaret ediyor.

BTC Ne Durumda?

btc piyasasi

Hafta açılışında 9 bin dolardan fazla değer kaybederek piyasayı kızıla boyayan Bitcoin, son iki gündür toparlanma sürecinde bulunuyor. Yazım sırasında 45 bin 995 dolar seviyesinde işlem gören BTC için analistler, ilk önemli direnç seviyesinin 47 bin dolarda olduğunu ifade ediyor.