• BITCOIN/TL
  2132201,374
  % 0,77
 • ETHEREUM/TL
  115612
  % -0,32
 • RIPPLE/TL
  16.11
  % -0,66
 • BITCOIN CASH/TL
  12853.63,614
  % 1,16
 • LITECOIN/TL
  2447.96
  % 1,47
 • COSMOS HUB/TL
  227.05
  % 1,06
 • CARDANO/TL
  12.7
  % 0,72
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,75

Ünlü Gazeteciye Göre En Güvenli 5 Kripto Borsası

Ünlü Gazeteciye Göre En Güvenli 5 Kripto Borsası

Türkiye, son günlerde bazı kripto para borsalarının adının geçtiği dolandırıcılık iddiaları ile çalkalanıyor. Öte yandan bu iddiaların yanı sıra bazı yerli kripto para borsalarının da işlem verememesi ya da iflasını açıklaması, kripto para yatırımcılarını da son günlerde büyük bir endişeye sürüklemeye başladı. Piyasalarda endişelerin tetiklenmesine Thodex olayları sebep oldu. Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarlık bir vurgun yaparak yurtdışına kaçtığı iddiaları ile yerli kripto para piyasa topluluklarında borsalara karşı bir güvensizlik oluştu. Ayrıca Thodex olaylarının devamında bazı kripto para borsalarının iflas etmesi ya da bir süre işlem verememesi gibi durumlar da bu güvensizliği artırdı.

Bu gelişmeler ile birlikte yerli yatırımcılarda bir arayış ve merak başladı. Yatırımcılar, yerli kripto para borsalarının güvenilirliğini sorgularken, ekonomi gazetecisi Barış Soydan, yerli yatırımcılara kendisine göre “en güvenilir” kripto para borsalarını duyurdu. Soydan, bu listeyi hazırlarken neleri kriter olarak değerlendirdiğini de açıkladı.

Soydan İlk Olarak Türkiye’deki “Lisans” Sürecine Geçişi Yorumladı

kripto para

Barış Soydan, listesini açıklamadan önce ilk olarak kripto para borsalarındaki “lisans” durumuna dikkat çekti. Dünyadaki birçok kripto para borsası çoktan lisansa bağlandı ve Türkiye’nin bu konuda biraz geç kaldığı ortada. Bu duruma dikkat çeken Soydan, açıklamasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yapmış olduğu düzenleme adımlarını baz aldı. Soydan Türkiye’de de lisans adımı atılacağını ancak bu durum için “biraz geç” olduğunu dile getirdikten sonra, ayrıca bu geçiş sürecinin “kanlı” olabileceğini de dile getirdi. Soydan, birçok yerli kripto para borsasının lisanslı olma şartlarını yerine getirebilecek yeterlilikte olmadığını ifade etti ve bu borsaların batabileceğini hatırlattı. Soydan, “Yüz binlerce vatandaşın Bitcoin’i, Ethereum’u, Dogecoin’i da buharlaşacak” dedi ve sürecin zorlu geçebileceğini dile getirdi.

Barış Soydan’ın Kripto Para Borsası Kriterleri ve Güvenilirlik Listesi

bitci

Öte yandan 20 kripto para borsasının kendi kriterleri ile incelediğini ifade eden Soydan, bu borsalar arasında en güvenilir bulduğu 5’ini listeledi. Soydan listeyi hazırlarken “Sahipleri belli, sermaye yapıları görece güçlü, kripto para aracılığı işinin bu konuda deneyim sahibi olacak kadar uzun süredir yapan, sorularımı yanıtlayan ve olumsuz yorumların baskın olmadığı” kriterlerinin göz önünde bulundurduğunu ifade etti. Soydan’a göre Türkiye’deki en güvenilir kripto para borsaları bu kriterler ışığında şöyle:

 1. Bitci
 2. BtcTurk
 3. Icrypex
 4. Paribu
 5. Bitexen

Barış Soydan bu listenin yanı sıra, Narkasa borsasının da kendisine göre güven eşiğine yakın konumda olduğunu ifade etti.