• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ünlü CEO Patlamaya Hazır Gördüğü Altcoini Değerlendirdi

Ünlü CEO Patlamaya Hazır Gördüğü Altcoini Değerlendirdi

Kripto para piyasalarında bir kez daha hareketli günler kendisini göstermeye başladı. Piyasalarda Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında ciddi bir ralli görülmüştü. Bu rallide Bitcoin (BTC) 64 bin 890 dolar seviyesine kadar yükselerek, aynı süreçte altcoin piyasasının da ciddi şekilde yükselişe geçmesini sağlamıştı. Piyasada yaklaşık 4,5 ay boyunca görülen boğa koşusunda, neredeyse tüm kripto para birimleri de kendi rekor seviyelerine ulaşmıştı. Ardından Mayıs ayında BTC 30 bin dolara kadar hızlı bir gerileme yaşayınca, piyasalarda da genel anlamda derin bir çöküş yaşanmıştı. Temmuz ayı sonlarında izleri silinmeye başlayan bu çöküşün ardından Ağustos ayında BTC ile birlikte altcoin piyasası da ciddi yükselişler elde etmeye başlamıştı.

ADA İçin Piyasa Beklentileri Artıyor

cardano projesi

Ağustos ayında gelen yukarı yönlü hareketliliklerde en çok dikkat çeken altcoinlerden biri de Cardano (ADA) olmuştu. Özellikle ADA’nın kurucusu Charles Hoskinson’un, ADA ağı için akıllı sözleşme güncellemesinin tarihini duyurması, ADA’daki yükselişleri de tetiklemişti. Bu yükselişlerle birlikte ADA 2,94 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Daha sonradan piyasadaki genel trende uyarak geri çekilmeler yaşayan ADA, kazandığı değerlerin bir kısmını da silmişti. Ancak piyasalarda birçok analist ve uzman isim ADA için geleceğe yönelik pozitif tahminlere sahip. Bu görüşlerden birini benimseyen isimlerden biri de DeVere Group CEO’su Nigel Green. Ünlü CEO, ADA ile ilgili fikirlerini dile getirdi. ADA, son dönemlerde elde ettiği yükselişlerle, piyasa değeri bakımından piyasanın en büyük 3. kripto para birimi konumuna kadar ulaşmıştı.

Güncel Cardano Fiyatı ve Piyasa Değeri

Yazım sırasında Bitcoin 882,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile liderliğini koruyor. Öte yandan ikinci sıradaki Ethereum’un (ETH) 365 milyar dolarlık ve üçüncü sıradaki ADA’nın da 83,1 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. ADA’nın hemen altında dördüncü sıradaki Binance Coin’in (BNB) ise 81,3 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Ayrıca ADA yazım sırasında 2,60 dolar ile piyasalarda işlem görüyor.

Green: “Bu Başarı Bir Gecede Olmadı”

Nigel Green, ADA’nın gelecekte büyük başarılar elde edeceğini ancak bu başarıyı bir gecede elde edemeyeceğini iddia etti. Konuya ilişkin olarak Green “İnsanlar bunun ‘hiç yoktan’ geldiğini ve ‘bir gecede elde edilen bir başarı’ olduğunu söylüyor ama bu doğru değil. Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından yaratıldı ve 2017’de piyasaya sürüldü ve uzmanlar, 18 aydan fazla süredir artan bir ilgiyle onu ciddi bir şekilde izliyor” sözlerini dile getirdi. Green, ADA’nın yukarı yönlü bir yörüngede olduğunu ve bunun yakın zamanda sonlanmayacağını da iddia etti.

Green’in ADA Fiyat Tahmini ve Olası Yükseliş Nedenleri

cardano nedir

ADA hakkında bir de fiyat tahmininde bulunan Green, konuya ilişkin olarak “Aslında ivme artacak. Cardano fiyatının önümüzdeki ay tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkacağına ve 3 dolar üzerine yerleşeceğine inanıyorum” sözlerini dile getirdi. Green, ADA’nın neden yükseleceğini de şu 3 sebeple belirtti:

 • Daha geniş kripto piyasa rallisi tarafından yukarı çekilmesi,
 • Eylül ayındaki ağ yükseltmesi (12 Eylül – Alfonzo Purple güncellemesi),
 • Enerji tüketiminde Cardano’nun Bitcoin’e karşı daha ‘yeşil’ bir kripto para itibarının olması.