• BITCOIN/TL
  2153882,509
  % 0,94
 • ETHEREUM/TL
  99799
  % 4,08
 • RIPPLE/TL
  16.83
  % 0,46
 • BITCOIN CASH/TL
  15519.93,701
  % 6,59
 • LITECOIN/TL
  2705.93
  % 1,45
 • COSMOS HUB/TL
  278.79
  % 0,70
 • CARDANO/TL
  15.48
  % 2,16
 • TETHER/TL
  32.21
  % -0,29

Ukrayna’da Kripto Paralar Yasal Olarak Resmen Tanındı!

Ukrayna’da Kripto Paralar Yasal Olarak Resmen Tanındı!

Kripto para piyasaları, son dönemlerde çok ciddi büyümelerle karşılaştı. Sektörde, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ciddi değer artışları yaşaması diğer kripto paraların da değer artışları yaşamasına önayak oldu ve sektörün toplam piyasa değeri Ağustos sonu itibariyle 2,4 trilyon dolar seviyesine kadar ulaştı. 2021 yılında gelen bu devasa büyümelerle birlikte, geleneksel finans sektöründe yer alan büyük ve küçük ölçekli kuruluş ve işletmeler ve ülkelerin bu sektöre yaklaşımları da şekillenmeye başladı. Bazı ülkeler, bu alanın düzenlenmesi gerektiğini ve sektörün çok riskli olduğunu ifade ederek kripto paralara mesafeli bir duruş ortaya koydu. Çin, ABD, Rusya gibi ülkeler kripto paralara karşıt tavır alırken, kriptoları benimseyen ülkelerin sayısında da gittikçe artış yaşanıyor.

Ukrayna’da Atılan Adımın, Ülke Lehine Olacağı Düşünülüyor

ukrayna kripto para yasasi

Kripto paraların benimsenmesi konusunda en büyük ve en net adımı yakın tarihlerde El Salvador attı. El Salvador, 8 Haziran’da kabul edilen ve 7 Eylül’de yürürlüğe giren BTC yasası ile birlikte Bitcoin’i resmen yasal para birimi olarak tanıdı. El Salvador’da atılan bu adım, birçok başka ülkeye de cesaret verdi. Sektörün ileri gelen birçok ismi ve birçok uzman, El Salvador’un adımından sonra benzer adımların çoğalacağı konusunda fikirlerini dile getiriyor. Şimdi ise kripto para piyasaları konusunda ciddi bir regülasyon adımı da Ukrayna’da atıldı. Ukrayna Parlamentosu, kripto paraları düzenleyen yasayı kabul etti. Ukraynalı yetkililer, bu adımla birlikte kripto para sektörünün yasallaşması konusunda bir adım atmış oldu. Ukrayna’da yetkililer, bu adımın Ukrayna’nın lehine bir adım olacağını düşünüyor.

Mevzuatın Getirilerini Dijital Dönüşüm Bakanlığı Denetleyecek

Ukraynalı yetkililer, yeni dijital varlık düzenlemelerinin Ukrayna’da iş yapmak isteyen yabancı merkezli kripto para borsalarını ülkeye çekeceğine inanıyor. Ukrayna’da, yabancı ve yerel merkezli kripto para borsalarını düzenleyen yasa kabul edildi. 8 Eylül tarihinde, “Sanal Varlıklar Üzerine” isimli yasa tasarısının kabul edilmesi, ülkede ilk kez kripto paraların yasal olarak kabul edilmesi anlamına geliyor. Söz konusu yasa tasarısı, Ukrayna Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından geliştirilen mevcut standartlara dayanıyor.  Dijital Dönüşüm Bakanlığı, yeni dijital varlık düzenlemelerini kapsayan uygulamaları denetleyecek. Ayrıca Dijital Dönüşüm Bakanlığı ülkede “Uluslararası standartlara uygun olarak endüstrinin büyümesine” de rehberlik edecek.

Ukraynalı Yetkililerin Açıklamaları

kripto para yasasina sicak bakan ulkeler

Ukrayna’da atılan bu adım sonrasında Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan Anastasia Bratko yaptığı açıklamasında, bu mevzuatın şirketlerin Ukrayna’da dijital varlık piyasaları başlatmasına izin verdiğini dile getirdi. Bratko ayrıca bu mevzuat ile birlikte ülkede bankaların “kripto para şirketleri için hesap açmalarını” sağladığını da ifade etti. Ayrıca bakanlık yetkilisi, bu yasa tasarısının dijital varlık kullanıcılarının haklarını da garanti altına aldığını vurguladı. Ayrıca Ukrayna’da bu mevzuatın, ülkeye gelecek olan kripto para şirketlerinden alacağı ek gelir vergileriyle bütçeye katkıda bulunacağı da düşünülüyor. Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksander Bornyakov, “Ukrayna’daki kripto para ekosisteminin daha da geliştirilmesi için güçlü bir teşvik olacak” dedi.