• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Türkiye’de Büyük DOGE Vurgunu, 1 Milyar TL Gitti!

bitcoin fiyatlari

Kripto para piyasalarında son dönemlerde elde edilen büyümeler, piyasaların çok ciddi boyutlarda büyüme göstermesi, kripto para birimlerinin “kısa sürede yüksek kazanç” sağladığına ilişkin oluşan genel bir algı ve daha birçok benzer durum, yatırımcıların bu sektöre giriş yapmasını sağladı. Kripto para piyasasını yatırımcılar için çekici ve cazip hale getiren birçok unsur bulunuyor. Bu durum, özellikle de ekonomik açıdan durumu çok da iyi sayılamayacak ülkelerde daha da fazla görülebiliyor. Zira Mart 2020’den sonra kademeli olarak büyüyen kripto para sektörünün bu kademeli büyümesinin arkasındaki nedenlerden biri de yatırımcıların enflasyondan kaçma çabasıydı. Birçok nedene bağlı olarak sektöre yatırımcı girdikçe, kripto para sektöründe dolandırıcılık vakaları da artış gösterdi.

Ponzi Şemasıyla Bir Dolandırıcılık Vakası Daha

btc al sat

Dünyanın birçok noktasında, çeşitli yöntemlerle kripto para dolandırıcılığı yapıldı. Ülkemizde de örnekleri görülen bu vakalardan şimdi bir yenisinin daha gündemde olduğu iddia ediliyor. İddialara göre bu dolandırıcılık vakasında da yine şüpheli şahıs ponzi şeması kullanarak insanları dolandırdı. Daha önce ülkemizde birçok irili ufaklı dolandırıcılık vakası yaşanmıştı ve binlerce mağdur vatandaş, kripto paralardan yüksek kazançlar elde edeceği umuduyla parasını kaptırmıştı. Şimdiki dolandırıcılık hikayesinde ise insanların yüksek kazanç sağlama hayallerinde Dogecoin (DOGE) başrol oynadı.

“Dogecoin Mining” İsminde Bir Sistem Oluşturdu

Thodex vurgunundan sonra Türkiye’de büyük çaplı kripto para vurgununa bir yenisinin eklendiği iddia ediliyor. Hatırlanacağı üzere Thodex borsasında da Dogecoin başroldeydi. İddialara göre Turgut V. isimli şahıs, DOGE madenciliği yaptığını söyleyerek 1.500 kişiden 1 milyar TL topladı. Bunun üzerine Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve şahsın yurtdışına çıkışını engelledi. Turgut isimli kişi, “Dogecoin mining” (Dogecoin madenciliği) isminde bir sistem oluşturdu ve ağına düşürdüğü insanlarla yüz yüze görüşmeler sağladı. İnsanlardan sistemine yatırım yapmalarını isteyen Turgut V., bir de yatırımcılara cazip teklifler sundu.

40 Günde Yüzde 100 Kar Vadetti

İddialara göre Turgut V. isimli kişi, görüştüğü insanlardan kendi cüzdanına DOGE göndermelerini istiyordu ve insanlara sunduğu paketlere göre yatırım yapanlara 40 günde %100 kar sağladığını söylüyordu. Klasik bir ponzi şemasının günümüz koşullarındaki bir versiyonu olan bu sistemde şüpheli, ilk birkaç ay yatırımcılara kazançlarını verdi. Ancak birkaç ayın sonunda artık yatırımcılar paralarını alamamaya başlayınca suç duyuruları da gelmeye başladı.

Ayda Paralarla Gözden Kayboldu

bitcoin fiyatlari

İlk 3 ayda mağdur yatırımcılar şahsın vadettiği aylık kazançlarını alabildi. Sisteme ilk dahil olanlar, paralarının çok büyük bir kısmını kurtardı. Ancak klasik ponzi şemasında olduğu gibi sisteme sonradan dahil olanlar paralarını kurtaramadı. Şüpheli, Telegram grubuna topladığı yatırımcılarla lüks otellerde, lüks restoranlarda birebir görüşme yaparak sunumlar yapıyordu. Bu şekilde 1.500 kişiye ulaşan şüpheli, 4. ayda paraları topladı ve gözden kayboldu.

TV100’e konuşan bir mağdur “Turgut V. bize yatırdığımız kadar Dogecoin’i 40 günde geri kazanabileceğimizi söyledi. Ben de 12 milyon TL değerinde 4 milyon Dogecoin’i ona transfer ettim. Ama şahıs ödemeleri yapmadı, tüm para gitti” dedi.