• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Thodex Vurgunu Öncesinde Şüphe Çeken BTC İşlemleri

thodex

Türkiye’de kripto para ilgisi, tüm dünyada olduğu gibi 2021 yılında zirve seviyelerine ulaştı. Ancak ülkemizdeki kripto para benimsemesi ve kripto paraların yaygınlaşması, diğer birçok ülkeye göre çok daha hızlı ve çok daha yoğun olarak gerçekleşti. Bu durum beraberinde çeşitli sorunların da ortaya çıkmasına yol açtı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye, ilk olarak Merkez Bankası’nın yayınladığı “Kripto Varlıkların Ödemelerde Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” kararı ile sarsılmıştı. 16 Nisan tarihinde yayınlanan bu endişe verici kararın ardından, 19 Nisan tarihinde yüz binlerce kullanıcısı bulunan Thodex borsası, ilk olarak Dogecoin (DOGE) işlemlerinde hizmet verememiş ve bazı sinyaller vermişti.

Thodex borsasında daha sonra tüm işlemler durmuş ve durumdan şüphelenen yatırımcılar yasal yollarla şirket hakkında şikayetler oluşturmaya başlamıştı. Ardından Thodex borsasının kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan tarihinde yurtdışına çıktığı tespit edilmiş ve bunun bir dolandırıcılık vakası olduğu iddiaları gündeme gelmişti. İlk etapta Thodex’in, 2 milyar dolarlık bir vurgun yaptığı söylenmiş olsa da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamasında, bilirkişi raporunda Thodex cüzdanlarından 108 milyon dolarlık fon çıktığını ifade etmişti. Zarara uğrayan kullanıcıların toplam zararı belirlenmemiş olsa bile, 108 milyon dolar vurgusu birçok sorunun cevaplanmasını sağladı. Daha sonrasında ise bir analiz şirketinin çalışmaları doğrultusunda, bahsi geçen miktarın çok daha farklı boyutlarda olabileceği ortaya çıktı.

Vurgun Öncesi 5 Bine Yakın BTC Çıkışı Gerçekleşmiş

satilan bitcoinler

İsrail Savunma Bakanlığı ile bağlantısının olduğu bilinen, bir araştırma ve analiz şirketi Whitestream, Thodex borsası olaylarını araştırdı. Şirket, söz konusu araştırmasında Thodex borsasının dijital cüzdanlarını inceledi. Whitestream şirketi yaptığı incelemelerde, Thodex borsasının Ağustos 2020 dönemi ile Şubat 2021 dönemleri arasında 5 bine yakın Bitcoin’i, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Kraken’e gönderdiğini tespit etti. Yapılan işlemler, söz konusu tarihlerde ortalama 125 milyon dolara tekabül ediyordu ve güncel fiyatlarda yaklaşık 300 milyon dolara denk geliyor.

Itsik Levy Kraken’in “Emanet Cüzdan” Olarak Kullanıldığını Söyledi

emanet cuzdan

Thodex borsası şimdilerde hizmet vermiyor ve şirket CEO’su Özer İnterpol kararı sonucu kırmızı bülten ile aranıyor. Borsanın tam da vurgundan önce bu denli yüklü Bitcoin transferleri yapmış olması dikkatlerden kaçmadı. Bu durum, vurgunun daha önceden planlanmış olabileceği şüphesini akıllara getirdi. Whitestream şirketinin ortaya çıkardığı bu durum, davada her şeyi değiştirebilir. Whitestream şirketinin CEO’su Itsik Levy yapılan araştırma çalışması sonrasında yaptığı açıklamada, Thodex’in, Kraken borsasını resmen “emanet cüzdan” olarak kullanıldığını dile getirdi.