• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Thodex İddiaları TBMM Gündeminde

Thodex İddiaları TBMM Gündeminde

Tüm Türkiye son birkaç gündür, yerli kripto para borsası Thodex iddiaları ile çalkalanıyor. Thodex’te işlemlerin durması, duran işlemler ile birlikte mağduriyetlerin yaşanması ve ardından Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in yurtdışına çıkması ile birlikte piyasalarda “Thodex borsasının dolandırıcılık yaptığı” iddiaları gündeme gelmeye başladı. İddialar çığ gibi büyüyünce, dün Thodex CEO’su Özer, hakkında çıkan suçlamalar ve iddialara karşılık bir mektupla yanıt verdi. Özer, açıklamalarında iddiaların “iftira kampanyasına” dönüştüğünü ve birkaç gün içinde Türkiye’ye dönerek adalete teslim olacağını ifade etti. Özer kendi imzası ile paylaştığı mektupta, ayrıca mağdur olan bazı kullanıcılara geri ödemelerin yapılacağını da dile getirdi. Mektupta, borsanın 2018 yılında uğradığı hack saldırısına da değinildi. 25 milyon liralık zarar ettiği dile getirilen borsanın, saldırı sonrasında altyapı değişikliğine gittiği açıklandı.

“Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Dolandırıcılık Vakası” İddiaları

masak nedir

Son günlerde Türkiye’nin gündemine oturan iddiaların ve Faruk Fatih Özer’in mektubunun ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) de konunun araştırılması için talep oluşturuldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekilleri, Meclis’te Thodex ile ilgili araştırma yapılmasını talep etti. Araştırma talebinde bulunan vekiller olayı “Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” olarak yorumladı. Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK), 21 Nisan tarihinde Thodex’in Türkiye’deki finans kuruluşlarında yer alan tüm hesaplarına bloke koymuştu. Ayrıca İstanbul Başsavcılığı’ndan gelen arama kararı ile İEM Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şirketin Kadıköy’deki merkezinde arama çalışmaları başlatmıştı. Olay şimdi Meclis gündeminde yer alıyor.

Meclis Bakanlığı’na Önerge Sunuldu

Cumhuriyet’in haberine göre aralarında Gürsel Tekin’in de yer aldığı bir grup CHP milletvekili, Meclis Başkanlığı’na Thodex borsası ile ilgili olarak bir önerge sundu. CHP’li vekiller tarafından sunulan önergede Thodex ile ilgili olarak “Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığı hesap ediliyor. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakasıdır” ifadelerine yer verildi. Ancak önergede yer alan “2 milyar dolar” tutarı ile ilgili olarak yetkili kurumlardan bir teyit gelmedi.

Meclis’e önerge sunan vekiller, devletin görevinin halkın can ve mal güvenliğini korumak olduğunu belirtti ve Thodex olayına ilişkin olarak “Ülkemizde yaşanan ve ortaya çıkan son dolandırıcılık vakası, sorunun ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığının göstergesidir” ifadelerini dile getirdiler.

Meclis Araştırma Komisyonu Kurulması Talep Ediliyor

tbmm nedir

Yerli kripto para piyasalarında, bu olay ortaya çıkmadan önce de gündeme getirilen regülasyon çalışmaları, bu olayla birlikte tekrar gündeme gelmeye başladı. Meclis’e sunulan önerge kapsamında “Gereken yasal düzenlemelerin vakit kaybedilmeden belirlenmesi ve hayata geçirilmesi, devletin güvenilirliği açısından zorunluluk haline gelmiştir” denildi. Olayın araştırılmasını talep eden vekiller, Anayasa’nın 98. maddesi, TBMM İçtüzüğü’nün de 104. ve 105. maddeleri uyarınca, Thodex olayları ile ilgili olarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyor. Vekiller ayrıca “Bitcoin’in insanlara kısa vadede yüksek kazanç imkanı sağlıyor olsa da uzun dönemde ülkeyi kriz hikayesine dönüştürme riski oluşturduğunu” savunuyor.