• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Tesla CEO’su Musk, Fiat Para Birimlerini Eleştirdi

tesla bitcoin iliskisi

Kripto para piyasalarında 2021 yılında benzersiz değer artışları görüldü ve bu değer artışlarında birçok kripto para birimi, dönemsel olarak diğerlerine göre ön plana çıkmayı başardı. Özellikle yılın ilk aylarında, bir şaka coin’i olarak piyasaya sürülen Dogecoin (DOGE), elde ettiği değer artışları ile tüm dikkatleri çekmeyi başardı ve DOGE’un kazandığı bu popülarite, benzer şekilde köpek temalı şaka coin’lerin önünü açtı. Dogecoin’in kazandığı bu büyük popülaritede, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın paylaşımları da ciddi ölçüde rol oynadı. Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın Twitter paylaşımları, kripto para piyasalarında yön belirleyici olmaya devam ederken, Musk bu kez de fiat para birimlerini eleştirerek gündeme geldi.

Ünlü Milyarder Yine Fiat Paraları Karşısına Aldı

bitcoin fiyatlari

2021 yılında kripto paralar ile ilgili attığı tweet’ler ile piyasaların en popüler isimlerinden biri haline gelen Musk, özellikle de her fırsatta Dogecoin ile ilgili paylaşımlarda bulunarak DOGE’un ciddi değer artışları yaşamasında pay sahibi olmuştu. Dogecoin’e duyduğu sevgiyi açıklamak için kendisini “Dogefather” ilan eden Musk, öte yandan fiat paralara karşı güvensiz olduğunu da birçok kez dile getirmişti. Musk, bu tavrını bir kez daha ortaya koydu ve bu yönde bir Twitter paylaşımı daha yaptı.

Musk, Bir Kez Daha Billy Markus’a Yanıt Verdi

Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunan, Dogecoin’in kurucu ortaklarından Billy Markus’un paylaşımlarına birçok kez yanıt vermiş olan Elon Musk, Markus’un son paylaşımını da es geçmedi. Markus’un paylaşımına verdiği yanıtta Musk, bu kez de hükümetlerin çıkardığı fiat paraları eleştirdi. Musk sıradan insanların “normal” paralar hakkında oldukça az bilgiye sahip olduğunu vurguladı ve artık bu paraların modasının geçtiğini ifade etti.

Elon Musk’ın Paylaşımı ve Eleştirileri

doge coin dusuyor mu

Billy Markus paylaşımında, kripto paralar hakkında konuşanların sadece %1’inden daha azının kripto paralar hakkında en temel şeyleri bildiğine inandığını ifade etti. Elon Musk da bu paylaşıma verdiği yanıtta “Normal para aslında COBOL’u toplu modda çalıştıran bir grup eski anabilgisayardır. Burada hükümet istedikleri zaman para veri tabanını düzenleyebilir” dedi. COBOL 1950’li yıllarda geliştirilmiş olan bir programlama dilidir ve ABD’deki ATM’lerin hala %95’inden sorumludur. Musk, bu nedenle normal paraların modasının geçtiğini ifade etti.