• BITCOIN/TL
  2090281,332
  % -4,05
 • ETHEREUM/TL
  99867
  % -5,30
 • RIPPLE/TL
  16.05
  % -8,51
 • BITCOIN CASH/TL
  16072.57,474
  % -8,94
 • LITECOIN/TL
  2580.69
  % -6,60
 • COSMOS HUB/TL
  274.58
  % -7,19
 • CARDANO/TL
  15.32
  % -6,49
 • TETHER/TL
  32.39
  % 0,02

TCMB’nin Kripto Para Yasağı Kararında Yeni İddialar!

tcmb kripto piyasa mudahalesi

Kripto para piyasalarına duyulan ilgi, Aralık 2020 döneminden sonra zirve seviyelerine doğru tırmanmaya başladı. Benzer bir ilgi artışı, son olarak 2017 yılında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 20 bin dolar seviyesine ulaşarak rekor kırdığında gerçekleşmişti. Ancak 2020 yılının sonlarında Bitcoin öncülüğünde başlayan ralli ile birlikte, kripto paraların tüm dünyada benimsenme hızı arttı ve son dönemlerde ana akımda, sosyal medyada, haberlerde gündem maddesi kripto paralar olmaya başladı. Kripto paraların hiçbir ülkeye bağlı olmaması ve ülkeler tarafından kontrol edilemiyor olması, onların yatırımcılar tarafından tercih edilmesini sağlıyordu.

Bir diğer yandan Bitcoin’in kısa sürede çok ciddi yükselişler elde etmesi, yatırımcıların bu alandaki kazanç umutlarını artırdı. Bu etkenlerle artan kripto para ilgisine, 16 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından duyurulan yönetmelik kararının sekte vurduğu düşünülüyor. Açıklandığı günden beri tartışmaların odağında yer alan yönetmelik kararına ilişkin yeni iddialar da gün yüzüne çıkmaya başladı.

TCMB’nin Kararı ve Piyasaların Tepkisi

tcmb kripto para

TCMB, 16 Nisan 2021 tarihinde gece yarısı duyurduğu yönetmelik kararı ile yerli kripto para piyasalarında köklü ve büyük bir değişime imza atmış oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kararına göre, 30 Nisan’dan itibaren kripto para alım satım işlemlerinde sadece bankalar ve PTT kullanılabilecek. Ayrıca, karara göre kripto paralar ile hiçbir şekilde alışveriş yapılamayacak. Açıklanan kararın ardından, yerli kripto para toplulukları karara tepkisini göstermişti. Büyüyen tepkiler ve artan bilgi kirliliği sonrasında, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç kararın detaylarını açıklayan paylaşımlarda bulunmuştu. Ancak karar sonrası oluşan tepkiler büyümeye devam ederken, gündeme yeni iddialar gelmeye başladı.

Bazı Yerli Finansal Kuruluşlar İçin Durum Vahim

Merkez Bankası tarafından alınan karar sonrasında en büyük tepkiyi kripto para alım satım işlemlerinde aracı olarak hizmet veren kurumlar gösterdi. Digilirapay ve Papara gibi yerli finansal ödeme ve transfer platformları, elde ettikleri gelirlerin çok büyük bir kısmını kripto para sektöründeki altyapılarından elde ediyordu. Ancak açıklanan karar sonrası, bu platformlar üzerinden kripto para alım satımı 30 Nisan tarihinden itibaren gerçekleştirilemeyecek. Öte yandan buna karşılık olarak Merkez Bankası’nın yeni yönetmelik kararına karşı dava dahi açıldı. Ancak Dünya Haberi Merkezi’nden Barış Erkaya’nın verdiği bilgilere göre bu durum düşünüldüğü gibi planlı ve destekli şekilde gerçekleşmedi.

İddialara Göre TCMB, Turkcell’in Adımından Rahatsız Oldu

turkcell yatirim

Erkaya, aldığı bilgilerden verdiği haberde önemli detaylara yer verdi. İddialara göre bu kararın alınmasında, Turkcell’in “Paycell” isimli platformu üzerinden kripto paralara yönelik adım atması etkili oldu. İddialara göre Turkcell gibi büyük bir şirket de böyle bir adım atınca, TCMB için böyle bir düzenleme şart haline geldi ve bu düzenleme duyuruldu. Erkaya’nın verdiği haber, Papara CEO’sunun konuya ilişkin olarak dile getirdiği, regülatörlerle yapılan görüşmelerde böyle bir konunun daha önce gündeme bile getirilmemiş olması durumunu da destekler nitelikte.