• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Square, Tesla, Coinbase Hisseleri, BTC Düşüşüyle Değer Kaybetti!

Square, Tesla, Coinbase Hisseleri, BTC Düşüşüyle Değer Kaybetti!

BTC değer kaybı ardından belirli teknoloji şirketlerinin de hisselerinde değer kayıpları gündeme geldi. Çünkü Tesla ve Microstrategy gibi şirketler geçmiş tarihlerde Bitcoin’e yüklü miktarda yatırım gerçekleştirmişlerdi.

Bitcoin fiyatlarında meydana gelen düşüş ile piyasa genelinde değer kayıpları oluştu. Ancak, sadece kripto para piyasası değil petrol ve vadeli işlemler alanları da teknoloji şirketleri hisselerinin BTC değer kaybına bağlı gerilemeleri ardından kötü tablolara sahne oldular. Belirli şirketler geçen sene ve 2021 başında BTC’ye o kadar çok yatırım yapmayı seçtiler ki piyasa çöküşü ile hisleri kısa sürede değer kaybetmeye başladı.

Tesla Hisseleri Değer Kaybı

tesla sirketi

Ana kripto para birimi Bitcoin, geçen ay ortasında tabloya aldığı 63.500 dolarlık rekor fiyat ile tüm zamanların en yüksek düzeyini yatırımcılara sundu. Ardından değer kaybı ile 35 bin dolar seviyesine kadar hızlı bir düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatı bu denli yüksek değer kaybını tabloya alırken, ona yatırım yapan teknoloji şirketlerinin de hisseleri düşüşe geçti.

Elektrikli otomobil üreticisi firma Tesla’ya ait olan hisseler geçen Cuma, 24 saat içinde %6 değer kaybetti. Bu gerileme ile 580 dolar fiyat düzeyine çekilen hisseler, kripto para savunucusu Elon Musk’a zarar yaşattı. Elon Musk tarafından yönetimi yapılan Tesla, 2021 senesi Ocak ayında ortalama 1.5 milyar dolar değerinde BTC yatırımına imza atmıştı.

MicroStrategy Hisseleri Değer Kaybı

Bulut bilişim firması olarak adından söz edilen MicroStrategy hisse fiyatları ise BTC düşüşü ardından %22 oranında değer kaybettiler. Bu değer kaybı ardından 450 dolara gerileyen hisse fiyatları, şirket için risk oluşturdular. BTC boğası olarak da adı anılan şirket yöneticisi Michael Saylor, ortalama 111 bin BTC’yi şirket varlıklarında tutuyor.

Coinbase Hisseleri Geriledi!

Geçen ay ise Nasdaq’da listelenen Coinbase kripto para borsası hisseleri, geride kalan Cuma günü %9 oranında değer kaybını tabloya aldılar. Coinbase hisse fiyatları 28 Nisan tarihine gelindiğinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 430 dolarlık rakama ulaşmışlardı. Ancak Bitcoin fiyat gerilemesi ardından hisseler 240 dolar fiyat düzeyine gerileyerek, %43 oranında değer kaybettiler.

Square Hisseleri Değer Kaybı

square bitcoin

Kripto dostu ünlü ödeme firması Square hisseleri ise geride kalan Cuma günü %5 oranında fiyat gerilemesi yaptı. Hisseler 200 dolar düzeyine düşerken, BTC fiyat gerilemesi devam ediyordu. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in yönettiği Square, daha önce ortalama 220 milyon dolarlık BTC yatırımı gerçekleştirmişti.