• BITCOIN/TL
  2188027,317
  % -0,13
 • ETHEREUM/TL
  114614
  % 1,49
 • RIPPLE/TL
  15.6
  % -0,79
 • BITCOIN CASH/TL
  14251.74,613
  % -0,75
 • LITECOIN/TL
  2606.19
  % 2,16
 • COSMOS HUB/TL
  243.71
  % -0,85
 • CARDANO/TL
  13.77
  % -0,69
 • TETHER/TL
  32.62
  % 1,04

Solana (SOL) Rüzgarı Arkasına Aldı Uçtu! Yeni Rekor

Solana (SOL) Rüzgarı Arkasına Aldı Uçtu! Yeni Rekor

Kripto para piyasalarında son dönemlerde bir kez daha oldukça hareketli zamanlar yaşanmaya başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 7 Eylül tarihinde akşam saatlerinde dakikalar içinde 10 bin dolara yakın değer kaybedince, bu durum altcoin piyasasını da benzer şekilde sert düşüşlerle etkiledi. Kripto para piyasasında BTC öncülüğünde yaşanan bu sert düşüş öncesinde bazı altcoinler elde ettikleri devasa yükselişlerle yatırımcılarını da fazlasıyla sevindirmişti. O altcoinler arasında son dönemlerde yükselişleriyle en çok dikkat çeken ise Solana (SOL) oldu. Son haftalarda üst üste rekorlar kıran SOL, piyasadaki son düşüşlerden payını alarak ciddi gerilemeler yaşamış olsa da bu düşüşün etkilerini de en hızlı şekilde atlatan altcoinlerden biri olarak bir kez daha rekor tazelemeyi başardı.

SOL, Yeni Rekorunu 216 Dolara Çıkardı

solana coinde rekor kirdi

Birkaç gün önce 100 dolar bandını aşıp 103 dolar seviyesine ulaşarak neredeyse imkansızı başardığı yönünde yorumlar alan Solana, ardından bu yükseliş hareketini yavaşlatmadı ve hızla 145 dolar seviyesine kadar çıktı. Yükseliş eğilimini bozmayan SOL, daha sonra piyasadaki genel düşüşlerle değer kaybı yaşamış olsa da yeni günde elde ettiği kazançlarla 216 dolar seviyesine kadar tırmanmayı başardı. Kısa süreler içinde çok ciddi değerler kazanarak inanması güç bir başarı elde eden SOL, böylece tüm zamanların en yüksek seviyesini de 216 dolar seviyesine taşımış oldu. SOL, elde ettiği bu yükselişle piyasa değerini de arttırdı ve piyasa değeri bakımından en büyük 6. kripto para birimi konumuna kadar yükseldi. Uzmanlar, SOL için fiyat tahminlerini açıklamaya başladı.

SOL Nasıl Bu Kadar Yükseldi?

Solana blok zincirinin artan itibarı ve projenin git gide daha yaygın hale gelmesiyle birlikte SOL da ciddi başarılar elde etti. Gelen değer artışlarının ardından Solana’nın bilgi sağlayıcısı olarak hizmet veren Solanians, Twitter üzerinden “SOL Ekosistemine Yönelik Genel Bakış Açısı” isimli bir gönderi paylaştı. Bu gönderiye bakıldığında, SOL beklentilerinin yukarı yönlü olmaya devam ettiği görülüyor. Solana blok zinciri, tıpkı Ethereum (ETH) gibi akıllı sözleşmeler ve NFT (non fungible token) uygulamalarına ev sahipliği yapıyor. Mercuryo’nun kurucu ortağı ve aynı zamanda COO’su olan Greg Waisman, yaşanan gelişmeler sonrasında Solana ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Ağ üzerinde kurulan DeFi ve NFT pazar yerleri her iki yatırımcı sınıfının ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olduğu için, cezbedici bir varlığa dönüştü.”

SOL En Büyük 6. Kripto Para Birimi Oldu

solana coinde buyuk artis

Düne kadar piyasa değeri bakımından en büyük 7. kripto para birimi konumunda bulunan Solana, yeni günde elde ettiği yükselişlerle listede 6. sıraya yükseldi. SOL, yazım sırasında 209,55 dolar seviyesinde işlem görüyor ve 61,1 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Listede 5. sırada bulunan Binance Coin’in (BNB) ise 64,2 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. SOL’un bir altında, 7. sırada bulunan XRP’nin ise 51,9 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor.