• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC Üyesi, SEC’yi Sert Eleştirdi! Ripple İçin Yeni Umut

SEC Üyesi, SEC’yi Sert Eleştirdi! Ripple İçin Yeni Umut

Kripto para piyasaları son günlerde fazlasıyla hareketli dönemler geçirmeye başladı. Bu hareketliliklerde başı yine lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çekiyor. Bitcoin fiyatındaki ve piyasa değerindeki artış, altcoin piyasasını da benzer şekilde etkiliyor ve şimdilerde piyasada bir boğa hareketliliği görülüyor. Bitcoin fiyatındaki artışların arkasında, en büyük etkenlerden biri olarak ABD’de atılmaya başlanan kripto para adımlarının olduğu düşünülüyor. Öte yandan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin ETF’ini onaylayabileceği söylentileri de piyasadaki hareketlilikleri destekliyor gibi görünüyor. Ancak kripto para piyasalarının “kripto anne” olarak tanımladığı SEC üyesi Hester Pierce, son açıklamalarında SEC’yi kripto alanında netlik sağlamamasından dolayı çok sert sözlerle eleştirdi.

“Kripto Anne” Bir Kez Daha Gündemde

xrp coin yatirim

Kripto para piyasalarında SEC, özellikle Ripple’a yönelik açtığı davadan sonra korkulan ve istenmeyen bir kurum olarak değer görmeye başladı. Ancak SEC bünyesinde yer alan Hester Pierce, kripto para destekçisi bir tavır ortaya koyarak, piyasalarda “kripto anne” tanımıyla tanındı. Yakın tarihlerde Pierce, Elad Roisman ile hükümetin kripto para düzenlemelerini eleştiren bir bildiri de yayınlamıştı. Pierce, bu kez de Yahoo Finance ile bir röportaj gerçekleştirdi ve oldukça sert eleştiriler dile getirdi.

Pierce’in Sert Eleştirileri

Yahoo Finance röportajında Pierce “3 yıldır düzenleyici netlik istemem ve hiçbirini sağlayamamış olmamız beni rahatsız ediyor. Bence bu, bu endüstrinin güvenli ve aynı zamanda inovasyonun gerçekleşmesine izin verecek şekilde gelişmesinin önünde gerçekten büyük bir engel haline geliyor. Düzenleyici bir çerçeve geliştirmek için sadece düzenleyiciler olarak sorumluluğu üstlenmememiz benim için gerçek bir utanç kaynağı” sözlerini dile getirdi.

Bir diğer yandan 5 SEC üyesinin ikisi, SEC’nin dijital varlık sektöründeki uygulama yolu ile düzenleme yaklaşımına itirazlarını oldukça açık ve net bir şekilde dile getirdi. Fakat yine de çoğunluk, faaliyetler adına karmaşık sayılabilecek olan düzenleyici çerçeveyi anlamaya ve buna bağlı kalmaya çalışan yerleşik işletmelere karşı dava açmaya oldukça istekli görünüyor.

Hester Pierce’in Eleştirileri XRP Topluluğuna Umut Oldu

xrp coin yatirim

Hester Pierce, aslında oldukça uzun zamandır kripto para destekçisi olarak biliniyor ve bu nedenle de SEC’ye karşı en öfkeli topluluk olan XRP topluluğu da Pierce’i seviyor. Hester Pierce’in, Yahoo Finance röportajında dile getirdiği son eleştiriler de bu nedenle XRP davası adına umutları arttırdı. Ancak sadece bu eleştirilerin, davaya doğrudan etki etmesini neredeyse kimse beklemiyor. Fakat yine de SEC’nin içinden bir sesin bu alana yönelik eleştirileri açıkça dile getirmesi, SEC’nin mevcut süreçte devam eden Ripple davasında adımlarını şekillendirmesini sağlayabilir. XRP topluluklarının davaya ilişkin umutları da bu nedenle yeniden yeşerdi.

SEC ile Ripple arasındaki söz konusu XRP davası 22 Aralık 2020’den bu yana devam ediyor ve henüz nihai karara ulaşılabilmiş değil. Davaya ilişkin olarak son gelişme, XRP sahiplerinin mahkemede görüş bildirmelerine izin verilmesi oldu.