• BITCOIN/TL
  2131628,121
  % 5,39
 • ETHEREUM/TL
  96524
  % 2,88
 • RIPPLE/TL
  16.66
  % 2,93
 • BITCOIN CASH/TL
  14593.57,456
  % 5,22
 • LITECOIN/TL
  2646.42
  % 4,03
 • COSMOS HUB/TL
  271.33
  % 3,74
 • CARDANO/TL
  14.64
  % 4,71
 • TETHER/TL
  32.21
  % -0,18

SEC, Ripple’ın Sorusundan Kaçtı!

SEC, Ripple’ın Sorusundan Kaçtı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve XRP satışlarının suç teşkil ettiğini iddia etti. Ripple ise SEC’nin bu suçlamasını reddetti ve taraflar, mahkemeye davayla ilgili argümanlarını sunmaya devam ediyor. 16 Aralık 2020’de başlayan dava süreci hala sonuçlanmadı ancak davanın gidişatında tarafların sunduğu argümanlar, bu gidişat hakkında ipuçları verebiliyor. Son dönemlerde ise davaya ilişkin gelişmeler hız kazanmaya başladı. Dava dosyaları incelendiğinde, her iki tarafın da son dönemlerde davada güç kazandığı görülüyor.

SEC, Ripple’ın Sorusunu Yanıtsız Bıraktı

xrp nedir

Ripple, söz konusu davada SEC’nin suçlamalarını reddederken, XRP’nin menkul kıymet olmadığını kanıtlamak için SEC’nin, Ethereum’u (ETH) nasıl değerlendirdiğini sormuştu. Ancak dava dosyalarında SEC’nin, Ripple’ın bu sorusunu yanıtsız bıraktığı göze çarptı. SEC, “Ethereum bir menkul kıymet midir?” sorusuna “Bu soru, bu davanın konusu değil” diyerek yanıt verdi. Yani aslında SEC, Ripple’ın argümanı karşısında yanıtsız kaldı. Dava sürecini başından beri yakından takip eden avukat Jeremy Hogan da bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Hogan, bu durumun Ripple adına “kazan-kazan hamlesi” olduğunu ifade etti.

SEC’nin Görmek İstediği Dokümanlar

Öte yandan davaya ilişkin önemli bir gelişme de SEC lehine yaşandı. SEC, Ripple çalışanlarının kurum içinde kullandığı mesajlaşma uygulaması olan Slack mesajlarının incelenmesini talep etmişti. Ancak Ripple, geriye dönük milyonlarca mesajın incelenmesinin “külfetli ve gereksiz” olduğunu, bu durumun dava sürecini çok daha fazla uzatabileceğini söyleyerek bu talebi reddetmişti. Ancak davaya bakan Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin Slack talebini kabul etti ve Ripple’ın bu mesajları göstermesini istedi. Slack tarafından yapılan açıklamaya göre bu işlemin maliyeti 1 milyon doları bulabilir.

Ripple’ın Görmek İstediği Dokümanlar

Bir diğer yandan Ripple da SEC çalışanlarının kripto para hareketlerini görmek istemişti. Bilindiği gibi SEC, çalışanlarına kripto para işlem yasaklarını Ocak 2018’de getirdi. Yani Ripple’ın kuruluşu olan 2013’ten 2018 yılına kadar SEC çalışanları XRP ya da farklı kripto para işlemleri yapmış olabilir. Ripple, bu nedenle SEC’nin çalışanlarına XRP kullanmış olmaları durumunda bir yaptırım uygulayıp uygulamadığını görmek istiyor.

Avukat Jeremy Hogan’ın Açıklamaları

xrp nedir

SEC-Ripple davasında güncel gelişmenin ana konusu ise Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı sorusu. SEC, bu soruya yanıt vermekten kaçındı. Avukat Jeremy Hogan bu konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“Örnek olarak Ripple, bizim de başkan Gary Gensler’e sorduğumuz soruyu sormuş. Bu soru ‘Ethereum bir menkul kıymet midir?’ Ancak buna cevap veremediler. Ben yine de yanıtlamak zorunda kalacaklarını düşünüyorum. Bu soruyu cevaplamaları çok zor, eğer ‘Hayır’ diyeceklerse, bu durum Ripple’a XRP ve Ethereum’u kıyaslama kapısını açar. Ayrıca bildiğimiz kadarıyla Ethereum bir ICO yaptı… ‘Evet’ cevabı ise SEC açısından politik olarak anlaşılır bir cevap olmayacaktır… Dolayısıyla Ripple’un bu soruyu sorması kazan ya da kazan durumudur.”