• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC, Ripple’dan Sonra Kancayı Coinbase’e Taktı!

SEC, Ripple’dan Sonra Kancayı Coinbase’e Taktı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), gelen açıklamalara göre Aralık 2020’de Ripple’ı hedef aldığı gibi şimdi de Coinbase borsasını hedef almaya başladı. ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamalar ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un da bundan bağımsız olarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar, SEC’nin Coinbase’e yönelik yasal bir süreç başlatabileceğine işaret ediyor. SEC’nin, Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine açtığı dava hala sonuçlanmadı.

SEC-Ripple Davası Nasıl Başlamıştı?

coinbase i hedefine aldı

SEC, Ripple şirketine yönelik açtığı davada XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu öne sürerek Ripple’ın, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’ın geriye dönük yapmış olduğu tüm XRP satışlarının suç teşkil ettiğini iddia etti. Bu nedenle de SEC, Ripple’a yönelik 1,3 milyar dolarlık dava açtı. Davada Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını ve SEC’nin, böyle düşünmesine rağmen 8 yıl boyunca kendilerini uyarmadığını ifade etti. SEC ise Ripple’ı uyarmak gibi bir yükümlülüğünün olmadığını belirtti. Taraflar bu noktadan başlayan davada mahkemeye argümanlarını sunmaya devam ediyor.

SEC’nin Hedefinde Coinbase’in Lend Ürünü Var

SEC’nin, Coinbase borsasına yönelik attığı adım da Ripple davasını akıllara getiriyor. Coinbase’e bir mahkeme celbi gönderdiği öğrenilen SEC, Coinbase’in 3 ay önce tanıttığı Lend ürününün menkul kıymet olduğunu iddia etti. Konuya ilişkin olarak hem Coinbase’ten hem de CEO Armstrong’dan açıklamalar geldi. Söz konusu Lend ürünü, kullanıcıların mevduatlarından çift haneli getiriler kazanmasını sağlıyor.

Coinbase Borsasının Yaptığı Açıklama

Coinbase borsası Twitter üzerinden konuya ilişkin yaptığı paylaşımda “Planlanan Coinbase Lend ürünümüz için SEC ile aylarca bağlantı kurmaya çalıştıktan sonra, yakın zamanda bize karşı yasal işlem başlatmayı planladığına dair bir bildirim aldık. Her ne kadar SEC bunu uygulamasa bile iletişimin, iyi düzenlemeleri getireceğini umuyoruz.” ifadelerine yer verdi. Coinbase borsasının açıklamalarından sonra bir açıklama da Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan geldi.

Brian Armstrong’un Yaptığı Açıklama

Armstrong, yaptığı açıklamasında söz konusu Lend ürünü ile ilgili olarak SEC ile iletişime geçtiğini ancak SEC’nin Lend ürününün menkul kıymet olduğunu söylediğini fakat buna rağmen bunun nedenini açıklamadığını ifade etti. CEO, SEC’nin mevcut yasalara uyma konusunda kendilerine herhangi bir şekilde rehberlik yapmadığını da ifade etti. Konuya ilişkin olarak Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Armstrong, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bize bunun neden bir menkul kıymet olduğunu düşündüklerini söylemeyi reddediyorlar. Bunun yerine bir sürü kayıt için bize mahkeme celbi gönderiyorlar (biz bunlara uyuyoruz), çalışanlarımızdan tanıklık istiyorlar (buna da uyuyoruz) ve ardından ürünü geliştirmeye devam edersek bize dava açacaklarını söylüyorlar.”

Coinbase ve SEC Gelişmelerinin Piyasadaki Düşüşe Etkisi

coinbase i hedefine aldı

Coinbase kanadından gelen açıklamalar, piyasada Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan sert geri çekilmelerden birkaç saat sonra geldi. Yani bu açıklamaların piyasadaki genel düşüşe bir etkisinin olduğu düşünülmüyor ancak yine de bazı kripto para toplulukları, bu gelişmelerin de piyasadaki düşüşlerde etkili olmuş olabileceğini iddia ediyor.