• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC-Ripple Davasında Taraflar Taleplerinde Israrcı

SEC-Ripple Davasında Taraflar Taleplerinde Israrcı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC’nin, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek açtığı bu davadan sonra XRP büyük darbelerle karşılaştı ve dava süreci beklenenden daha uzun sürdü ve sürmeye de devam ediyor. 1 yıldır süregelen davada zaman zaman her iki taraf için olumlu gelişmeler yaşandı ancak dava nihai sonuca ulaşmadı. Taraflar davadan galip çıkabilmek için argüman toplamaya ve mahkemeye sunmaya devam ediyor. Artık bir düğüme dönüşen davanın 2021 içinde bitmeyeceği kesinleşti ve davanın 2022 yılının ikinci çeyreğinde sonuçlanması bekleniyor.

SEC’nin Açıklaması ve Talepleri

xrp sec davasi

SEC davasının sonlanması ile birlikte Ripple’ın büyük bir baskıdan kurtulacağı tahmin ediliyor. Devam eden davada SEC, bir şirketin belirli bir karar ya da karar verme süreci ile ilgili bilgi ve belgelerini mahkeme salonunda bile koruyan müzakere süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. “DPP” olarak bilinen bu koruma, SEC’nin en önemli gündem maddesi haline geldi. Konuya ilişkin olarak SEC’den gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Gizli belgelerin tümü tanımlanmış bir karar ya da karar verme süreci ile bağlantılı olduğu için DPP hepsini ifşa edilmekten koruyor. Ayrıca NRDC (mahkeme davası), SEC’nin konuşmalarının içeriği ve diğer kamuya açık iletişimlerle ilgili iç iletişimlerinin DPP tarafından korunan ‘mesajlaşma kayıtları’ olduğunu göstermektedir.”

Taraflar Israrcı, Dava Süreci Kördüğüme Dönüştü

SEC bu açıklamasında aslında daha önceden talep ettiği Ripple ile ilgili özel bilgi ve belgelerin mahkemeye sunulması işçin ısrar ediyor. SEC’nin bu ısrarlı isteğinin yanı sıra Ripple da SEC’nin şimdiye kadar elde ettiği belgeleri karar verme sürecinde nasıl kullandığını birer birer açıklamasını istiyor. Yani her iki taraf da isteklerinde ısrarcı davranmaya devam ediyor ve bu da dava sürecinin ilerleyememesine yol açıyor. Davanın bu aşamaları nasıl atlatacağı ve nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

XRP Fiyatında Son Durum

xrp sec davasi

Dava sürecinde fiyat olarak ağır darbeler alan XRP, şimdilerde 0,81 dolar seviyesindeki kritik desteğini korumaya çalışıyor. Yazım sırasında 0,82459 dolar seviyesinde işlem gören XRP, son 24 saate %1,52 oranda değer kaybı ile giriş yaptı.