• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC Komiseri Yatırımcıları Sevindiren Ripple Açıklamasını Yaptı!

bitcoin ve ethereum piyasa

Kripto para piyasasına dost açıklamaları ve yaklaşımı sebebi ile kendisine kripto anne adı verilen SEC komisyon üyesi Hester Peirce, Ripple yatırımcılarını sevindirecek bir açıklama gerçekleştirdi. Hester Peirce, XRP Coin’in menkul olarak kabul edilmeyebileceğini belirtti.

SEC komiseri Hester Peirce, özellikle Ripple başta olmak üzere diğer kripto paralar içinde daha fazla netlik içeren düzenlemelerin gündeme gelmesi hakkında çağrıda bulunuyor. Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajda, SEC’in kripto para birimlerini aslında nasıl düzenleyebileceğine yönelik fikirler sundu. Hester Peirce, Elon Musk’ın kripto paralar üzerinde nasıl bir etki yaptığından ve merkez bankasına ait bir dijital paranın olup olmayacağından söz etti.

Kripto Anne XRP Coin Hakkında Konuştu!

bitcoin ve ethereum piyasa

Hester Peirce, röportajda ilk olarak XRP Coin hakkındaki düzenlemelere yönelik ne düşündüğünü açıkladı. Kendisine yöneltilen bu konuya ilişkin soruya, XRP Coin’in menkul kıymet olarak tanımlanmasının zorunlu olmadığı yönünde yanıt verdi. Açıklama yaparken,“ Bir kripto parayı menkul kıymet olarak düşündüğümüzde, onu bir yatırım sözleşmesinin parçası olarak görmemiz gerekiyor. Buda varlığın satışına ilişkin sözlerin verildiği anlamına gelir. Bu durumda varlığın kendisinin menkul kıymet olması gerektiği gibi bir mantık uygulanmaz. Sadece menkul kıymet olarak satıldığı anlamını taşır. Bir tanımlamaya tabi değildir.“ dedi.

XRP Coin’den söz eden kripto anne, dolandırıcılık dışı konuların yer aldığı SEC ve Ripple davasına benzer davalarda, çok daha fazla netlik kazanmış ifadeler ve kanıtlar üzerinden ilerlemek gerektiğini düşünüyor. SEC’in bu davaya netlik kazandırması gereken taraf olduğunu vurguluyor.

Ripple Üst Düzey Yöneticileri Suçlamayı Kabul Etmiyor!

Bildiğimiz gibi Ripple, federal menkul kıymetler yasalarını ihlal eden kayıt dışı XRP Coin satışı sebebiyle gündeme gelmişti. İlk olarak bu kapsamda şirketin iki üst düzey yöneticisi konumundaki Chris Larsen ve Brad Garlinghouse Mayıs ayında mahkemeye çıktılar.

Ancak sanıklar XRP sahiplerinin şirketlerde herhangi bir hisseye sahip olmadıklarını, kripto para satış ve alış işlemlerinde sözleşme olmadığını savunuyorlar. Bu yüzden davada konu olan suçlamaları ise ret ettiler. Uzman avukatlar ise sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde davanın 2022 senesine kadar devam edebileceğini açıklıyorlar.

XRP Fiyatı Dump Yaptı!

bitcoin ve ethereum piyasa

Riplle ve SEC arasında devam eden davanın etkileri ise XRP Coin fiyatları üzerinde de görülüyor. Fiyatlar 2021 senesinde oldukça oynak ve piyasayı etkileyici diğer haberlerinde gelmesi ile fiyat düşüşleri sıklıkla yaşanıyor.

21 Haziran 2021’de saatler 13:58’i gösterirken XRP Coin fiyatı bir dump içinde ve 0.6752 dolar seviyesine kadar geriledi. %6.23 oranında değer kaybeden XRP Coin davaya yönelik moral verici bir açıklamaya rağmen bugün Çin’in BTC madenciliğini yasaklama kararının etkisi altında kaldı.