• BITCOIN/TL
  2140342,504
  % 2,02
 • ETHEREUM/TL
  114470
  % 2,01
 • RIPPLE/TL
  19.08
  % 8,42
 • BITCOIN CASH/TL
  12909.42,520
  % 0,98
 • LITECOIN/TL
  2413.73
  % 2,89
 • COSMOS HUB/TL
  216.57
  % 3,75
 • CARDANO/TL
  14.56
  % 0,74
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,14

SEC Hamlesi Sonrası XRP İçin Kritik Noktalar

SEC Hamlesi Sonrası XRP İçin Kritik Noktalar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020 döneminden bu yana XRP fiyatındaki en belirleyici unsur oldu ve olmaya da devam ediyor. Kripto para piyasaları genel tabloda lider Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketlilikleri ile hareket eder ve önde gelen altcoinlerin birçoğu yönünü Bitcoin’in hareketliliklerine göre belirler. Bu durum kısmen XRP için de geçerli ancak Aralık 2020 döneminde SEC’nin Ripple şirketine ve şirketin üst düzey iki yöneticisine açtığı dava ile XRP fiyatındaki belirleyici unsur da SEC olmaya başladı. Davanın açıldığı ilk dönemlerde XRP fiyatı 0,17 dolar seviyesine kadar geriledi. Nisan döneminde davanın Ripple lehine dönmeye başlamasıyla birlikte ise XRP fiyatı 1,96 dolar seviyesine kadar yükseldi. Devam eden davada Ripple elini güçlendirince, SEC bu kez farklı bir adım attı. Atılan adım sonrası XRP fiyatı için analistler takip edilecek fiyat noktalarını değerlendirdi.

SEC – Ripple Dava Süreci ve XRP Fiyatı

Sec xrp davasi

SEC, Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine, XRP’nin lisanssız bir menkul kıymet varlığı olduğunu gerekçe göstererek dava açtı. Açılan dava sonrasında birçok kripto para borsası XRP listeleme işlemlerini durdurdu ya da askıya aldı. Bu durum XRP’ye, piyasalarda devam eden ralliye rağmen büyük düşüşler getirdi ve XRP o dönem 0,17 dolar ile dip noktalarını gördü. Ardından 6 Nisan tarihinde davanın ikinci duruşmasında Ripple lehine kararlar çıkmaya başlayınca, XRP fiyatı da 5-15 Nisan tarihleri arasında 2018’den bu yana en iyi performansını sergileyerek 1,96 dolar seviyesine kadar yükseldi. Şimdi ise SEC – Ripple davasında yeni tebligatlar ortaya çıktı ve davada durumun nasıl değişeceği bilinmiyor. Ortaya çıkan son belgeler sonrası XRP fiyatının tepkileri takip edilecek.

SEC’nin Davada Yeni Hamlesi

Ripple CEO’su Brad Garlinhouse’un ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’in avukatları, bir bildiride SEC’nin federal yasaları ihlal ettiğini öne sürdükleri tebligatları ortaya çıkardı. Ortaya çıkan bildiride, SEC’nin davada Ripple’a karşı argüman sunmak üzere, denizaşırı 11 ülkedeki Ripple bağlantılı kurumlardan bilgi toplamaya çalıştığı öğrenildi. Ripple, SEC’nin yetkilerinin ABD ile sınırlı olduğunu, bu hamlesinin ise yasadışı olduğunu dile getirerek mahkemeye başvuruda bulundu. SEC’nin bu hamleyi, davada Ripple’ın güçlenmeye başladığı için yaptığı biliniyor. Mahkemenin tebligatlara ilişkin bilgi almayı önlemeye yönelik bir karar verip vermeyeceği merak ediliyor.

XRP Fiyatı İçin Kritik Noktalar

xrp coin nedir

XRP fiyatı 5-15 Nisan arasında, 3 yılın rekor performansı ile 3 yıllık rekoru olan 1,96 dolar seviyesine kadar ulaştı. Ancak bu aşamadan sonra XRP fiyatta düzeltme yaşadı ve 1,40 dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından 1,60 ile 1,70 dolar arasında konsolide olan XRP için analistler kritik desteğin 1,37 dolar seviyesinde olduğunu ifade ediyor. Öte yandan analistler ilk güçlü direncin 1,76 dolarda, ardından 2 dolarda da psikolojik direncin olduğunu ifade ediyor. Mahkemeden Ripple aleyhine çıkacak olası bir kararda ise analistler sert düşüşlere karşı uyarıyor.