• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC Başkanı’na “Regülasyon” Baskısı Devam Ediyor

bitcoin guncel durumu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), özellikle Aralık 2020’de başlayan Ripple davası sonrasında, kripto para piyasalarında çok büyük güven kaybına uğradı. Bu dava sonrası kripto para topluluklarının büyük çoğunluğu, SEC’yi kripto para piyasaları için bir tehdit unsuru olarak görmeye başladı. Ripple davası açıldığında SEC’nin başında Jay Clayton bulunuyordu. Daha sonra Clayton’ın yerine Gary Gensler’in geleceği söylentileri yayıldı ve o dönemde kripto para toplulukları, bu haberi umutla karşılamıştı. Zira Gensler’in geçmişte kriptolar ve Blockchain üzerine üniversitede dersler vermiş olması, SEC’ye karşı beslenen olumsuz düşünceleri bir nebze dindirmişti. Ancak Gensler, SEC’nin kriptolara karşı tavrını değiştirmedi. Gensler, her fırsatta kripto dünyasının daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Gensler’e “Kriptolar” Konusunda, Bu Kez İş İnsanları Mektup Gönderdi

bitcoin piyasasinda son durum

Gary Gensler, her fırsatta kripto para alanının daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu ifade ediyor. Daha önceki bir açıklamasında Gensler, kripto para birimlerinin çoğunun menkul kıymet olduğunu ve düzenlemelerin gerekli olduğunu da ifade etmişti. Bu yönde yaptığı açıklamalar sonrası, Gary Gensler’e birçok politika yapıcı isim ve bazı senatörler de talep mektupları göndermişti. Gensler’e gönderilen mektupların içeriği, kripto para endüstrisinin daha fazla denetime ihtiyacı olduğu yönündeydi. Bu yönde senatörlerden ve politikacılardan çok sayıda mektup alan Gary Gensler, şimdi de benzer bir mektubu iş insanları gönderdi. Yatırımcı grubunda yer alan söz konusu iş insanları, Gensler’e gönderdikleri mektupta kripto para dünyası için “Yahşi Batı” yakıştırmasında bulundu.

Kripto Dünyası “Vahşi Batı”ya Benzetildi

Amerikan Finansal Eğitim Reformu Fonu imzası ile Gensler’e gönderilen mektupta, kripto para alanının daha fazla gözetim altında tutulması talep edildi. Söz konusu mektupta, bir süredir tartışmalara konu olan stablecoin’ler, kripto kredi ve borç verme işlemleri ve kripto para borsaları gibi konularda daha fazla regülasyona ihtiyaç olduğu vurgusu yapıldı. Mektupta, “yüksek derecede kontrol mekanizması” olmadığı sürece, kripto para dünyasının “Vahşi Batı” olacağı iddia edildi. Söz konusu mektupta konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer aldı:

“Hem Komisyon hem de diğer federal finans regülatörlerinin yatırımcıları korumak için gerekli yasayı çıkarması, aciliyet gerektiriyor. Yüksek derecede regülasyon mekanizması olmadığı sürece bu piyasalar, Vahşi Batı’dan farksız kalacaktır.”

Mektup, Gensler’in Son Dönemlerdeki Söylemleriyle Örtüşüyor

bitcoin guncel durumu

Mektupta ayrıca menkul kıymet yasalarının on yıllardır yürürlükte oldukları belirtildi ve SEC’ye, birtakım kripto para birimlerinin bazı şirketler tarafından yüklü miktarlarda satıldığı için, yatırımcı korumalarının zarar görmemesi adına harekete geçmesi konusunda çağrı yapıldı. Mektupta, USDC ve USDT gibi stablecoinlerin de menkul kıymet gibi göründükleri ve bu tür varlıkların da yatırımcılar için risk oluşturduğu iddia edildi. Söz konusu mektubun, SEC Başkanı Gary Gensler’in son dönemlerde arka arkaya yaptığı açıklamalarla benzer söylemlerde olması, Gensler’in açıklamalarıyla örtüşmesi de dikkat çekti. Gözler, Gensler’in 21 Eylül TSİ 19.00’da kripto paralarla ilgili yapacağı açıklamalarda olacak.