• BITCOIN/TL
  2092291,525
  % -1,82
 • ETHEREUM/TL
  114410
  % -1,01
 • RIPPLE/TL
  15.82
  % -1,87
 • BITCOIN CASH/TL
  12579.09,202
  % -1,98
 • LITECOIN/TL
  2404.28
  % -0,90
 • COSMOS HUB/TL
  224.58
  % -0,60
 • CARDANO/TL
  12.48
  % -0,50
 • TETHER/TL
  32.8
  % -0,04

Ripple’ı Neler Bekliyor? Goldman Sachs Uzmanı Açıkladı

Ripple’ı Neler Bekliyor? Goldman Sachs Uzmanı Açıkladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC, Ripple’a yönelik bu davayı açtığında başında Jay Clayton yer alıyordu. Davanın açılmasından kısa bir süre sonra Clayton görevinden istifa etti ve ABD yönetimine Joe Biden geldikten bir süre sonra da SEC’nin başına Gary Gensler getirildi. Clayton liderliğindeki SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek, Ripple’ın geriye dönük XRP satışlarının suç teşkil ettiğini öne sürdü. Ripple kanadı ise bu suçlamalara karşı çıktı. Ancak ABD merkezli kripto para borsaları, XRP listelemelerini durdurdu. Bu da XRP fiyatında çok ciddi düşüşlere yol açtı.

Goldman Sachs Uzmanına Göre Ripple Halka Arz Olacak

xrp nedir

ABD merkezli borsalarda delist edilen XRP, bununla birlikte 0,17 dolar seviyesine kadar gerileyerek dip noktasını gördü. Daha sonra dava süreciyle birlikte yükselerek piyasadaki rallilere dahil olmayı başaran XRP, yine de hala ABD’de borsalarda listelenemiyor. Bunun için XRP, SEC’nin açtığı davanın sonuçlanmasını bekliyor. XRP’nin yeniden listelenip listelenmeyeceği konusundaki belirsizlik devam ediyor. Öte yandan, Ripple şirketinin de dava süreci sonrasında halka arz olacağı iddiaları gündeme geliyor. Birçok uzman, Ripple’ın halka arz olmak için de SEC davasının sonucunu beklediğini öne sürüyor.

Lokenauth: “XRP Kamu Kripto Para Birimi Olacak”

Ripple’ın halka arz olacağına ilişkin benzer yönde bir iddia da son olarak ABD merkezli dev bankacılık kuruluşu Goldman Sachs ekibinden olan Andrew Lokenauth’tan geldi. Lokenauth, Ripple’ın, SEC davasından sonra halka arz olacağını ifade etti. Lokenauth’a göre Ripple vakfı, SEC ile aralarındaki sorunların çözüme kavuşmasıyla birlikte hem Ripple halka arz olacak hem de XRP kamu kripto para birimi statüsüyle piyasada emsal haline gelecek. Andrew Lokenauth, konuya ilişkin olarak “Ripple çevrimiçi ödemeleri yeniden tanımlayacak ve SEC davası çözüldükten sonra Ripple, XRP’yi halka arz edecek ve halka açılacak.” sözlerini dile getirdi.

Uzman Göre Ripple, SWIFT’in Yerini Almaya Başladı

Bir diğer yandan Goldman Sachs uzmanı,i Ripple protokol kullanımının temel faydaları arasında azaltılmış riskler ve hızlı işlemlerin olduğunu da ifade etti. Lokenauth’a göre Ripple dolayısıyla pahalı ve yavaş işlemlerle bilinen SWIFT’in yerini alıyor. SWIFT, 50 yıllık köklü geçmişiyle, sınırlar arası para akışını kontrol eden bankalar arası ödeme sistemi olarak tanımlanıyor. Uzman isme göre Ripple, SWIFT’in yerine geçmeye başladı.

Lokenuath’un Ripple ve XRP Beklentileri

xrp nedir

Cryptopolitan’a konuşan Andrew Lokenauth, açıklamalarında XRP’nin, Ripple protokollerini kullandığını ve bankalar arasın ödemeler konusunda çok daha ucuz ve çok daha hızlı bir altyapı sunabileceğini ifade etti. Uzman isme göre Ripple böylece, şirketlere ve finansal kurumlara parayı küresel çapta hareket ettirmek adına verimli ve oldukça hızlı bir mekanizma sunacak. Ayrıca Lokenauth’a göre tüm bunlarla birlikte SWIFT de Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacak.