• BITCOIN/TL
  2155993,252
  % 3,29
 • ETHEREUM/TL
  99765
  % 5,41
 • RIPPLE/TL
  16.94
  % 1,51
 • BITCOIN CASH/TL
  15127.93,456
  % 5,52
 • LITECOIN/TL
  2684.15
  % 0,88
 • COSMOS HUB/TL
  280.77
  % 4,37
 • CARDANO/TL
  15.56
  % 6,06
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,10

Ripple ve SEC Davasında Son Gelişme: SEC Süre İstedi!

Ripple ve SEC Davasında Son Gelişme: SEC Süre İstedi!

SEC, dava sürecinde XRP, ETH ve BTC’yi konu alan birçok e-postayı ve dahili belgeleri sunacak. Ancak bu sunum için Ağustos ortasına kadar ek süre talebinde bulundu. Belgelerin sunulmasını ise Ripple istedi.

2021 senesi Mart ayında Ripple, SEC ile olan davasında ETH, BTC ve XRP Coin ile ilgili olan belgeleri SEC’den talep etti. Bu talebe onayın mahkemece verilmesi ardından SEC dahili belgeleri sunacak. Ancak Ağustos ayına kadar ek süre talebi gerçekleştirdi. Ripple ise SEC’in belgeleri en geç 18 Haziran tarihine kadar paylaşmasını istiyor. SEC ise bu gibi bir durumun mümkün olamayacağı yönünde açıklama yaptı.

SEC Mahkemeye Mektup Gönderdi!

xrp dava sureci

SEC, Cuma günü mahkemeye bir mektup göndererek,“Şu koşullarda gerekli olan bilgilerin ayrıntılı ve iyi niyet altında belirlenmesi hassas, zaman alıcı bir çabayı gerektirir.“ ifadelerini paylaştı. SEC, Aralık ayından beri ödeme firması Ripple’ın yerel kripto para birimi XRP Coin’in kayıt dışında bir menkul kıymet olduğunu savunuyor. Diğer yandan Ripple’ın XRP Coin satışlarından 1.3 milyar dolar kadar gelir kazandığını iddia ediyor. Ripple ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Ripple Belge Talep Ediyor!

Ripple, 2021 yılı 15 Mart tarihinde Yargıç Sarah Netburn ile iletişime geçerek, SEC’in kripto paradan söz ettiği iletişim ayrıntılarının davada açıklanmasını istedi. Ripple’ın avukatları, SEC’in kripto paralara ön yargılı olduğunu ve bu önyargının kanıtlanması gerektiğini düşünüyorlar. Bu konuyu kanıtladıklarında ise davanın farklı bir yönde ilerleyebileceğini düşünüyorlar. Yargıç Netburn, 6 Nisan’da Ripple’ın teklifini ise kabul etti.

4 Haziranda Ripple, ETH, BTC ve XRP ile ilgili dahili belgelerin bilgilerinin 18 Haziran 2021’ye kadar açıklanmasını talep etti. Buna rağmen SEC, 11 Haziran tarihinde mahkemeye bir mektup göndererek, bu durumun tek taraflı bir istediği gündeme getirdiğini, belgelerin bu kadar kısa sürede hazırlanamayacağını ifade etti.

SEC Belgeleri Toplamaya Başladı

SEC ajansının şuanda 25 bin e-postaya eriştiği ve hala eski belgeleri de gözden geçirmeye devam ettiği açıklandı. SEC bu belgeleri hazırlarken oldukça eski tarihlerde kalan bilgileri anlamlandırmak için eski çalışanları ile iletişime geçmek zorunda kaldığını açıkladı. Bu durumun ise süreci aksattığını ifade etti.

Ripple Belgeleri Neden Önemsiyor?

xrp dava sureci

Ripple şirketinin belgelere ilişkin bilgileri bu kadar önemsemesindeki sebep ise XRP Coin için menkul kıymet değerlendirmesi yapılırken, ETH ve BTC için aynı benzetmenin yapılmaması oldu. SEC, neden XRP Coin’i kayıt dışı bir menkul kıymet olarak gördüğünü, ETH ve BTC’yi ise neden bu kategoriye sokmadığını daha önce net biçimde açıklamadı.