• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ripple, SEC’nin Talebine İtiraz Ediyor: Süreç Çok Uzar!

Ripple, SEC’nin Talebine İtiraz Ediyor: Süreç Çok Uzar!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a bir dava açtı. SEC, 2013 yılında kurulan Ripple’ın, o tarihten bu yana yapmış olduğu toplu XRP satışlarının suç olduğunu iddia etti. Zira SEC’ye göre XRP bir menkul kıymet olduğu için Ripple bunun satışını yapamaz. Ancak Ripple, SEC’nin bu iddialarına karşı çıktı ve XRP’nin menkul kıymet olmadığını iddia etti. Aralık ayından bu yana devam eden dava henüz sonuca kavuşmadı ancak davada taraflar argümanlarını sunmaya devam ediyor. Mahkeme, tarafların sunduğu argümanları tek tek inceliyor ve şu ana kadar dava duruşmalarından Ripple lehine daha fazla karar çıktı.

SEC, Slack Uygulamasındaki Mesajların İncelenmesini İstiyor

Sec xrp davasi

Ripple, SEC’nin 8 yıl boyunca kendilerini bu konuda uyarmadığını, XRP’nin de tıpkı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi bir varlık olduğunu, ayrıca yapılan XRP satışlarının çok büyük bir kısmının da ABD dışında yapıldığını söylüyor. Bu nedenle de Ripple, XRP satışlarına SEC’nin müdahale edemeyeceğini, bu durumun SEC’nin yetki sınırlarının dışında olduğunu ifade ediyor. SEC ise Ripple’ın aldığı danışmanlık hizmetlerinden dolayı XRP’nin menkul kıymet olduğunu bildiğini iddia ediyor. Bu nedenle de SEC, Ripple’ın kurum içi konuşmalarının incelenmesini istiyor. SEC avukatları bu nedenle geçtiğimiz hafta Ripple çalışanlarının kullandığı Slack uygulamasındaki 1 milyon mesajın incelenmesini talep ediyor.

“Çok Zahmetli ve Son Derece Orantısız Bir Talep”

SEC, Slack uygulamasındaki mesajların davanın gidişatında önemli bir rol oynayacağını düşünüyor ancak Ripple bu talebe itiraz ediyor. Ripple, Slack uygulamasındaki 1 milyon mesajın incelenmesinin, mevcut dava programının “önemli” bir değişime uğrayacağını savunuyor. Ripple, bu olası incelemenin davanın sürecini değiştireceğini ve uzatacağını ifade ediyor. Ripple avukatları, davanın başındaki isim olan Yargıç Sarah Netburn’e yazdıkları mektupta, SEC’nin talebinin “çok zahmetli ve son derece orantısız bir talep” olduğunu belirtiyor. Ripple avukatları, bu nedenle SEC’nin talebinin reddedilmesi gerektiğini dile getiriyor. Ripple avukatları ayrıca daha önce benzer birkaç talebin de mahkemeler tarafından reddedildiğini vurguluyor.

SEC, Mesajların Davayla İlgili Olduğunu Düşünüyor

SEC, Slack uygulamasındaki mesajların incelenmesi konusundaki talebinde, davanın seyrini değiştirebilecek önemli bilgilerin hatırlanmaması üzerine mesajların incelenmesinin bu konuda yardımcı olabileceğini savunuyor. SEC, Slcak uygulamasının incelenmesi durumunda kişilerin hafızlarının canlanacağını da ifade etmişti. Bu nedenle SEC, şu anda “ulaşılamaz” olan mesajların dava ile ilgili olduğunu düşünüyor. Fakat Ripple ise bu mesajların davayla ilgili olduğunu düşünmüyor.

Mahkeme Talebi Onaylarsa Dava Süreci Uzayabilir

dava surecinde xrp

Mahkeme, Haziran ayında SEC’nin duruşma öncesi araştırma aşamasının 15 Ekim’e kadar uzatılması talebini kabul etmişti. Yani halihazırda uzayan dava süreci, Ripple’a göre Slack mesajlarının incelenmeye başlaması ile birlikte çok daha fazla uzayabilir. Gelen açıklamalara göre Slcak mesajlarının incelenmesi 15 haftayı bulabilir. Eğer mahkeme SEC’nin Slack talebini kabul ederse davanın uzayacağına kesin gözüyle bakılıyor.