• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ripple SEC’nin İsteğini Kabul Ederek Kendi İpini Mi Çekti?

Ripple SEC’nin İsteğini Kabul Ederek Kendi İpini Mi Çekti?

Aralık 2020 yılından bu yana devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SEC, 22 Aralık tarihinde “XRP menkul kıymettir” iddiasıyla, Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a, 2013 yılından sonraki XRP satışları için 1,3 milyar dolarlık dava açtı. Devam eden davada taraflar, mahkemeye karşılıklı taleplerini sundu ve sunmaya da devam ediyor. Her iki taraf da kurum içi görüşme ve yazışmalarda, kendi lehlerine olan bilgi ve belgelerin olduğunu iddia ediyor. Bu iddiaların birini gündeme getiren SEC’nin talebi kabul edildi. Ripple, SEC’nin talep ettiği iç kayıtları paylaşmayı kabul etti.

Ripple, SEC’nin Talebini Kabul Etti

coinbase i hedefine aldı

Gelen açıklamalara göre Ripple, geç de olsa kabul ettiği SEC’nin talebine yönelik olarak, 2014 yılının üçüncü çeyreği itibariyle gerçekleştirdiği toplantıların bazı kısımlarını mahkemeye sunacak. Talep üzerine SEC ayrıca, Ripple çalışanlarıyla da ilgili bazı belgelere erişebilecek. Bir diğer yandan, 31 Ağustos tarihindeki talebinde SEC, Ripple’ın toplantı videolarını ve ses kayıtlarını da içeren iç görüşmeleri de talep etmişti. Ancak SEC, bu aşamada Ripple’ın bu kayıtların var olduğunu kabul etmediğini de mahkemeye ifade etmişti. Buna karşılık Ripple ise sunduğu karşı mektupta, SEC’nin istediği kayıt belgelerinin “gecikmeli” olduğunu belirtmişti. Ripple avukatları, SEC’nin söz konusu kayıt ve belgelerden haberdar olduğunu ancak bilinçli olarak bu talebi Ağustos ayında sunduklarını iddia etti.

Ripple’ın Hangi Kayıt ve Belgeleri Sunacağı Hala Belirsiz

Ripple, öte yandan SEC’nin talep ettiği şirket içi görüşmelerin ve Slack uygulamasındaki konuşmaların incelenip mahkemeye sunulmasının “aşırı külfetli ve gereksiz” olduğunu da belirtmişti. Tarafların karşılıklı talep ve iddialarının ardından, gelen açıklamalara göre taraflar belirlenecek olan bir tarihte buluşacak ve SEC’nin talep ettiği, Ripple’ın da sunmayı kabul ettiği belge ve kayıtlar için bir görüşme gerçekleştirecek. Ancak Ripple’ın bu görüşmede hangi belge ve kayıtları sunacağı, belirsizliğini koruyor. Taraflar bir araya geldikten sonra Ripple’ın vereceği kayıtlarda, SEC davaya yönelik işine yarar bir bilgi arayacak. Ancak Ripple’ın da bu konuda temkinli olacağı tahmin ediliyor.

Dava Ne Zaman Sonuçlanacak?

bitcoin ve ethereum piyasa

Aralık 2020’de başlayan dava süreci hala sonuçlanmadı. Taraflar, mahkemeye argümanlarını sunmaya devam ediyor. SEC, Ripple’a yönelik bu davayı açtığında SEC’nin başında Jay Clayton vardı. Clayton davadan kısa bir süre sonra istifa etti ve yerine yeni ABD hükümetiyle birlikte aylar sonra Gary Gensler geldi. Gensler’in bu davada ve genel anlamda kripto paralar konusunda daha ılımlı bir yaklaşım sergilemesi bekleniyordu. Ancak Gensler, hem dava sürecine Ripple lehine müdahil olmadı hem de kripto paralar konusundaki düzenleme açıklamalarıyla kripto para topluluklarının beklentilerini karşılamadı. SEC-Ripple davasının nihai sonucunun ne olacağı bilinmiyor ancak davadan Ripple’ın galip çıkması durumunda, analistler XRP fiyatının çok ciddi bir yükseliş yakalayacağı tahmin ediyor.